środa, 16 lutego 2011

O czym chce nam opowiedzieć Benedykt XVI?

,,Powinniśmy spróbować czynić tyle dobra, ile możemy, i nawzajem się podtrzymywać oraz wzajemnie się wspierać (...)"i

Papieże zawsze byli postrzegani jako osoby, które wypowiadają się poprzez encykliki, nie znają aktualnej sytuacji gospodarczej i politycznej na świecie i nie opuszczają Watykanu. Mit ten przełamał nieżyjący już papież Jan Paweł II, będąc pierwszym na świecie Ojcem Świętym, który otwierał się na media i pisał nie tylko encykliki (Jan Paweł II podczas swego pontyfikatu wydał tomik poezji pt. ,,Tryptyk Rzymski" oraz wiele książek). Jego następca – Benedykt XVI doskonale kontynuuje tę misję Nowej Ewangelizacji i tak jak poprzednik, otwiera się na media. Doskonałym tego przykładem jest niedawno wydana książka ,,Światłość świata", która jest wywiadem z Papieżem i o której ostatnio stało się bardzo głośno.

Wyłania się tu obraz Papieża jako osoby, od której bije niezwykłe ciepło i pokora wobec Boga. Czytelnik może dowiedzieć się wielu rzeczy o samej postaci Benedykta XVI, jego dawnych relacjach z Janem Pawłem II oraz sposobach spędzania wolnego czasu i pracy papieskiej. Wielu uważa papieży za osoby zamknięte na świat, tymczasem dowiadujemy się np. o tym, że Benedykt XVI śledzi aktualne wiadomości ze świata, spotyka się z dawnymi znajomymi w posiadłościach watykańskich, a także ogląda filmy DVD o tematyce religijnej. Na pytanie dziennikarza opowiada o swej modlitwie i wierze oraz kontakcie z Bogiem, wobec Którego towarzyszy mu pokora, i przed Którym sam siebie nazywa ,,żebrakiem".

Papież z P. Seewaldem
Dziennikarz porusza temat nadużyć seksualnych w Kościele o których było bardzo głośno ostatnimi czasy. Papież nie ukrywa tu prawdy, a nawet mówi o tym, że musi ona być połączona z miłością. Benedykt nie broni tu prześladowców i wyraża się negatywnie o tym zjawisku. Nie potępia jednak samych księży i zakonników, którzy dopuścili się molestowania. W załączonym fragmencie swego listu przeprasza wszystkie ofiary, a postawę prześladowców krytykuje. Papież jest pełen współczucia dla ofiar molestowania, a samych kapłanów, którzy dopuścili się nadużyć, wzywa do nawrócenia.

Opowiada również o błędach Kościoła i nie próbuje ich ukryć, które tam się zakradły. Jest szczery w swych wywodach i patrzy niezwykle logicznie trzeźwo na rzeczywistość. Odpowiada na pytania dotyczące skandali i rzuca nowe światło na opinie mediów, które często przekazywały skrzywiony obraz prawdy. Benedykt nakłania do oczyszczenia i spojrzenia od nowa na całą rzeczywistość. Jak widać, Benedykt XVI nie zataja prawdy i nie unika niepochlebnych dla Kościoła faktów.

Papież mówi nie tylko o Kościele. Odpowiada także na pytania dotyczące rozwoju i postępu na świecie. Wspomina o kryzysie i o tym, że długami zostaną obciążone przyszłe pokolenia, na których koszt teraz żyjemy. Benedykt XVI porusza także problem antykoncepcji, przez którą zabito wiele dzieci, wśród których mógłby być jakiś geniusz, dorównujący np. Mozartowi, albo ktoś, kto stworzyłby niezwykły wynalazek. Spojrzenie Papieża jest niezwykle ciekawe i zapewne niewielu mogłoby tak popatrzeć na tę kwestię dotyczącą etyki, a przede wszystkim religii. Papież mówi o swym ogromnym szacunku do Żydów i innych religii, a także o swych przyjaciołach będących prawosławnymi. Wyłania się tu nowa wizja ekumenizmu i działań mających połączyć największe religie w tych miejscach, w których one się wspólnie ze sobą zgadzają. Wymienia wiele reform, które zastosował (jak chociażby usunięcie tiary z herbu papieskiego). Mówiąc o treści warto jeszcze powiedzieć o tym, że Benedykt XVI w jednym z końcowych i ważniejszych rozdziałów opowiada o Jezusie i Ewangelii, ale w sposób niezwykły i wyjątkowy. Uświadamia nas bowiem o tym, że te teksty są niezmienne i że czytamy je w takiej formie, w jakiej były od początku, mimo upływu tak wielu wieków. Jako autor bestsellera pt. ,,Jezus z Nazaretu" mówi o prawdziwości Jezusa Chrystusa oraz Ewangelii. Współczesny człowiek ma wiele problemów z wiarą i takie słowa i fakty, które wypowiada Benedykt XVI są jak wiadro zimnej wody wylane wprost na obecny światopogląd i nadmierny racjonalizm.

W książce widzimy przede wszystkim nową wizję Kościoła, który (może to głupio zabrzmi) nie przypomina tych średniowiecznych obrazów tłoczących się w głowach niektórych ludzi. Papież chce jedności i tworzone przez niego zmiany mają to ułatwić. Kościół chce ekumenizmu i wykazuje się przy tym tolerancją. Benedykt XVI wspomina, że sam ma wielu prawosławnych przyjaciół. Papież jest niezwykle szczery, otwarty i odpowiada na każde pytanie zadane mu przez dziennikarza, którym jest Peter Seewald (znany już z wielu wywiadów z Benedyktem XVI). Dziennikarz jest niezwykle dociekliwy i pyta się o wiele rzeczy, które mogą interesować wielu ludzi, np. czy Papież ma konto bankowe, albo zadaje pytania o jego modlitwę i wiarę. Rozważania Benedykta są bardzo świeże i zaskakujące.

Wywiad czyta się bardzo dobrze i lekko. Bogactwo treści zaskakuje, a wielu może lepiej zapoznać się z sylwetką obecnego papieża. Poznajemy jego codzienne życie, refleksje po wyborze oraz relacje z Janem Pawłem II. Załączone dodatki, wśród których są fragmenty wypowiedzi Benedykta XVI, jego życiorys z datami oraz historia pontyfikatu do 2011 roku mogą tylko pomóc w zagłębieniu się w sylwetkę Papieża.

No cóż, pozostaje mi tylko zachęcić do sięgnięcia po tę książkę, która rozchodzi się jak świeże bułeczki i życzyć miłej, ale przede wszystkim owocnej lektury. ,,Światłość świata" to lektura, którą warto znać i rozważać, a bogactwo treści tylko temu pomaga.


Kilka słów od P.Seewalda - autora wywiadu


ZA MOŻLIWOŚĆ ZRECENZOWANIA KSIĄŻKI
DZIĘKUJĘ KSIĘGARNI INTERNETOWEJ GLORIA24.PL
(http://gloria24.pl/ksiazki/swiatlosc,swiata,miekka-741-99339585.html)

 ----------------------------------------
 Cytat pochodzi z:
 1) P. Seewald - ,,Światłość świata", wyd. Znak, 2011

Ilustracje kolejno z:
1) http://gloria24.pl/ksiazki/swiatlosc,swiata,miekka-741-99339585.html
2) http://warszawa.radioplus.pl/Wiadomosci/Warszawa/Spotkanie-z-Peterem-Seewaldem-wspolautorem-Swiatlosci-Swiata
3) http://ekai.pl/wydarzenia/ostatnia_chwila/x35830/wywiad-rzeka-z-benedyktem-xvi-swiatowym-bestsellerem/
4) http://www.franciszkanska3.pl/Ksiazka-Swiatlosc-swiata---wywiad-z-papiezem,a,7389 

Filmik z:
1) http://www.youtube.com/watch?v=DPhgzYlYrBY

2 komentarze:

 1. Recenzja jest oczywiście bardzo dobra choć jeśli mogę się przyczepić jest tam trochę powtórzeń :P. Wydaje mi się ciekawym spojrzenie papieża na wiele tematów ale dla wielu a w tym i dla mnie żyje on cały czas jakby w cieniu JP II. Nie słychać o nim tak wiele jak o naszym rodaku a to że słychać w ogóle to zawdzięczamy samemu faktowi rozpowszechnienia zainteresowania papiestwem samym w sobie ^^.

  Pozdrawiam serdecznie a i napisałem Ci e-maila z prośbą o opinię. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za miłe słowa, recenzja uległa korekcie Księgarni, dla której pisałem recenzję i powinno być stylistycznie już w porządku. Jeśli powtórzenia się pojawiają, to musiały jakoś się zakamuflować za pierwszym razem.

  Ta książka właśnie przełamuje ten mit o życiu w cieniu. Także poznałem Papieża z innej strony. Jan Paweł II był osobą niezwykle znaną i popularną. Z tego powodu Benedyktowi XVI pewnie trudno dorównać swemu poprzednikowi. Tak naprawdę on kontynuuje pontyfikat Jana Pawła II. Każdy ich obu porównuje, ale to chyba nie tędy droga. O Benedykcie słychać w mediach, trzeba się tylko wsłuchać :)

  E-maila przeczytałem i zaraz odpiszę. Nie jestem jakimś znawcą, ale postaram się pomóc. Utwór przeczytałem w szkole (ferie feriami, ale do szkoły musiałem dziś pójść) i zastanawiałem się nad nim. Coś zaraz napiszę o nim i nie mogę się doczekać szczegółów.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin