piątek, 27 kwietnia 2012

Jak zdać maturę ustną z języka angielskiego?

Za kilka dni zaczną się matury, absolwenci szkół średnich przy kubku kawy i z gorzką czekoladą będą wykorzystywać ostatnie chwile na naukę, a dla wielu osób nadszedł czas będący ostatnią deską ratunku. Od tego roku zmieniła się forma ustnej matury z języka angielskiego i niezależnie od poziomu na egzaminie pisemnym, ustna część jest wspólna zarówno dla podstawy, jak i rozszerzenia. Chociaż trochę paniki pomaga rozwiać książka pani Elżbiety Mańko pt. ,,Język angielski. Testy maturalne. Matura ustna" wydana przez wydawnictwo Langenscheidt.

KLIKNIJ KONIECZNIE POD TEN ADRES NA MÓJ DRUGI BLOG, ABY POZNAĆ WIĘCEJ INSPIRUJĄCYCH, MOTYWUJĄCYCH I POMOCNYCH WPISÓW O SAMOROZWOJU, KULTURZE, MEDIACH I LIFESTYLU, PRZYGOTOWANYCH SPECJALNIE DLA CIEBIE! ZAPRASZAM!

Całość to 24 pełne zestawy maturalne ze wszystkimi zadaniami, poleceniami, oznaczeniem czasu na odpowiedź i wskazaniem osoby rozpoczynającej. Pozwala to poczuć atmosferę egzaminu, ponieważ zestawy są tak ułożone, abyśmy trzymali w swych dłoniach prawie identyczny materiał stymulujący, jak ten w maju. Dodatkiem do każdego z 24 arkuszy jest słowniczek, który pozwala ułożyć wypowiedź (niestety w standardowym zestawie komisja nam takiego ułatwienia nie da :D). Warto dodać, że wszystko mamy kolorowe, w dobrej jakości i odpowiedniej wielkości. Z odrobiną chęci i przy odpowiednim zaangażowaniu możemy sami przygotować się do matury ustnej z języka angielskiego, a przy okazji sprawdzić swój poziom i poznać nowe słownictwo.

Książka ta jednak nie jest skierowana tylko do indywidualistów, a z jej stron można się uczyć w dwie lub więcej osób. Druga część ,,Testów" to identyczne zestawy, które mieliśmy na samym początku, ale są one przeznaczone dla naszego ,,egzaminatora", czyli osoby, z którą będziemy się uczyć. Mamy pokazane każde słowo, które skierują do nas egzaminatorzy w czasie ustnej matury (dzięki temu można się oswoić, opanować stres i wiedzieć kiedy zacząć odpowiadanie). Autorka książki zadbała o to, aby zaprezentować nam przykładowe pytania komisji, łączniki pomiędzy zadaniami, które zostaną do nas skierowane, a także czcionką pochyłą zasygnalizowano czynności takie jak podanie zestawu, czy w wylosowanie obrazków. Książka pozwala dobrze się przygotować, ale przede wszystkim oswoić z tym, co czeka maturzystów. Mamy w sumie odtworzony pełny przebieg ustnej matury. Zestawy obejmują cały zakres materiału z części leksykalnej (14 działów tematycznych), a pytania mogą być podobne do tych, na które maturzyści będą musieli odpowiedzieć podczas egzaminu. Ponadto w książce mamy opis kryteriów oceniania i w każdej chwili możemy sprawdzić, ile punktów można otrzymać za daną umiejętność.

Na koniec chcę tylko dodać, że zaopatrując się do matury zakupiłem kilka repetytoriów do języka angielskiego i niestety wszystkie moje nabytki (mimo wydania po zmianie formy egzaminu ustnego) nie poprawiły błędów i nadal przygotowują pod zeszłoroczny egzamin. Tym większa radość, że znalazła się książka, która pomaga przygotować się do nowego egzaminu ustnego.

A jeśli ktoś nie jest tegorocznym maturzystą, a chciałby pouczyć się języka, to nie widzę przeszkód, aby także skorzystał z tej książki. Jadąc za granicę spotkać się można z sytuacjami, które zawarte są w arkuszach (w końcu taki chyba jest cel matury ustnej z języka obcego, aby sprawdzała umiejętność komunikowania się). ,,Testy" nie dość, że są starannie wydane i opracowane z rzetelnością, to jeszcze są pomocne. Książkę widziałem, przeglądałem i trochę praktykowałem już jakiś czas temu, ale dopiero teraz stała się moją własnością. I mogę jeszcze tylko tyle dodać, że znam przypadek osoby, która była raczej słaba z języka angielskiego, ale z odrobiną samozaparcia, własnego wkładu w przyswajanie wiedzy i dużych chęci, po kilku ,,lekcjach" z tą pozycją zdała próbny egzamin na ponad 70% (i nie jest to z mojej strony jakieś koloryzowanie, a czysta prawda).

A wszystkim tegorocznym maturzystom życzę właśnie tego samozaparcia i chęci... i dobrych wyników :)

Za możliwość zrecenzowania książki 
bardzo serdecznie dziękuję Wydawnictwu Langenscheidt
(Logo oraz zdjęcie okładki pochodzą ze strony Wydawcy)

Jeśli uznałeś wpis za pomocny i chcesz poznać moje inne pasje oraz wpisy tematycznie różne od recenzji zamieszczonych na tym blogu, polub fanpage mojego drugiego bloga i bądź na bieżąco:


6 komentarzy:

 1. Moim zdaniem perełką z tegorocznych repetytoriów jest książka: "Kierunek Matura" z wyd. Edgard, prawdziwe cudo :)
  Opisywanej przez ciebie książki niestety nie miałam w ręku, trochę żałuję, ale pewnie nie znajdę już czasu by to nadrobić - ustny angielski zdaję 7 maja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wymienionego przez Ciebie repetytorium nie miałem w rękach, ale na to natknąłem się całkiem przypadkiem i to dopiero w okolicach końca lutego lub marca, więc trochę późno, ale jest rewelacyjne, bo pomaga się przygotować w pełni, a i zestawów też nie jest mało (a w domu leżą 2 inne repetytoria, którym nie chcę robić antyreklamy). Ja ustny zdaję dopiero 18, więc trochę czasu na powtórkę jest :) Ale w natłoku tych wszystkich przygotować ledwo człowiek wie jak się nazywa :)

   Pozdrawiam,

   dp

   Usuń
 2. recenzja ciekawa. Matura już za kilka dni . mam nadzieję , że jakoś dam radę i zdam to porządnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z całego serca Ci życzę powodzenia i pewnie nie będzie tak źle :) Trochę stresu też się przyda, bo to zawsze motywuje :)

   Pozdrawiam,

   dp

   Usuń
 3. ja jestem strasznie lewy z anglika, chce zdac tylko na minimum ustny, dam rade? Niektorzy mowia ze puszczaja kazdego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego, co wiem, to raczej komisja nie puszcza każdego. U nas w szkole na egzaminie próbnym kilka osób oblało. Generalnie jest tak, że nie mogą przepuścić kogoś, kto nic nie powie, bo przecież tam jest jeden nauczyciel spoza szkoły, a czasem są niespodzianki i w komisjach maturalnych pojawia się ,,gość" z ostatniej chwili z wyższego szczebla. Jak coś zaczniesz mówić, to jakieś punkty zawsze złapiesz. Chociaż opisz obrazek i w trzecim poleceniu także wybierz jedną z ilustracji (uzasadnij wybór) i odrzuć pozostałe (także uzasadnij). Zawsze to jakieś punkty i może akurat tyle wystarczy. Nie zacinaj się i nawet jeśli nie będziesz pewien swoich odpowiedzi to lepiej cokolwiek powiedzieć, niż całkiem się poddać. Masz jeszcze trochę czasu (nie wiem kiedy zdajesz) i naucz się podstawowych konstrukcji, powtórz słownictwo i przećwicz opisywanie obrazków (nawet takich z gazet). Nie ukrywam, że jakieś repetytorium by się przydało i to polecane powyżej jest naprawdę dobre, bo sam wypróbowałem. Dobrze uczyć się w grupie albo z jakimś kolegą. Możesz spróbować pogadać z kimś z np. Anglii na Facebooku lub na Skypie. Przede wszystkim uwierz w siebie, bo czuję tu brak pewności siebie :) Będzie dobrze :)

   Pozdrawiam,

   dp

   Usuń

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin