czwartek, 2 stycznia 2014

Jak prowadzić bloga? Podręcznik dla blogerów od Kominka

Kominka znają ci, którzy blogosferą interesują się niekoniecznie aktywnie, a pasywnie, podglądając z boku coraz to nowsze trendy w sieci. Znany z kilku większych akcji reklamowych (m.in. tej dla Orange) okrzyknięty został "królem blogerów" i "najbardziej opiniotwórczym polskim blogerem". Nad sekretem popularności Kominka, a właściwie to Tomka Tomczyka, zastanawiają się od lat badacze mediów elektronicznych, a być może i spece od wizerunku. Nie jestem fanem jego bloga, natrafiłem na niego w zeszłym roku trochę przypadkowo, trochę poszukując rozwinięcia dla nicka podanego na pewnej stronie. Przejrzałem stronę, zalajkowałem na FB i zdarza mi się do Kominka zajrzeć.

KLIKNIJ KONIECZNIE POD TEN ADRES NA MÓJ DRUGI BLOG, ABY POZNAĆ WIĘCEJ INSPIRUJĄCYCH, MOTYWUJĄCYCH I POMOCNYCH WPISÓW O SAMOROZWOJU, KULTURZE, MEDIACH I LIFESTYLU, PRZYGOTOWANYCH SPECJALNIE DLA CIEBIE! ZAPRASZAM!

 Jaki Kominek jest, każdy widzi: czasem rzuca kontrowersją, zdarza mu się posypać we wpisie wulgaryzmów, ale potrafi też zaciekawić, nie pozostawić czytelnika obojętnym na właśnie przeczytaną treść (i będą to emocje albo skrajnie negatywne, albo pozytywne). Nie zmienia to jednak faktu, że wie co robi, ma ogromną wiedzę o blogosferze, a wiele obecnie panujących trendów to właśnie on zapoczątkował. Kominek wykreował swój styl. I o kreacji właśnie napisał książkę. Nie, nie głównie o tym, choć też nie całkiem na marginesie, to jednak jej poświęcił sporo miejsca. Blog jest właśnie pozycją o życiu w sieci, obrazie blogosfery, zarówno dla żyjących w Internecie, jak i żyjących z Internetu. Nie czytałem poprzedniej książki Kominka, choć według autora równie ważna, co najnowsza pozycja, nie jest potrzebna do pełnego zrozumienia Bloga. Jako ktoś, kto właśnie zapoznał się tylko z tym ostatnim tytułem, mogę przyznać, że autor prawdę powiedział. O ile jego Bloger opowiadał o "sztuce blogowania", tak najnowsza pozycja skupia się bardziej na praktycznej stronie obecności w sieci. Kreowanie wizerunku, współpraca z firmami, "kulisy" kampanii i akcji patronackich lub sponsorowanych. Wszystko to poparte naprawdę sporą wiedzą i praktyką. Teraz, gdy celebrycie wydają swoje wspomnienia i "mądrości" a'la polski Coelho, Kominek nie uległ presji i dał książkę do bólu praktyczną. Sam powiedział, że to kilkaset stron samych konkretów. Może i trudno w to uwierzyć, może i ktoś z przymrużeniem oka potraktował to hasło jako slogan, ale szybko przekonał się, że to prawda. Jaka jest ważna zasada dziennikarska? Mówić w sam raz, akurat tyle, ile w danym momencie potrzeba. Kominek nie "leje wody", daje konkrety. No tak, z zawodu jest przecież dziennikarzem, wie o co biega w pisaniu. Może przeszkadzać obecność wulgaryzmów, możesz czegoś w tej książce nie trawić. Ostatecznie samego Kominka nie musisz lubić, ale braku wiedzy nie zarzucisz mu, gwarantuję. Każdy, kto sięgnie po tę książkę, będzie gotowy nawiązać swoje pierwsze współprace (nie bartelowe na zasadzie "darmowy towar - darmowy tekst". Książka pomoże Ci przygotować się na współprace płatne, dobrze płatne. Ale duże pieniądze to i duży wkład pracy. Sukces finansowy w blogosferze nie jest jednak niemożliwy. Sięgając po tę książkę dowiesz się, jak na blogowaniu zarobić, ale przede wszystkim poznasz kilka tajemnic wyrobienia swojego bloga. Nie oszukujmy się, samo przeczytanie tej książki nie uczyni z Ciebie drugiego Kominka. Jeśli jednak masz sporo determinacji, już zaczęte konkretne działania, ale brakuje Ci jeszcze tego "czegoś", owej wisienki na torcie, być może właśnie tu znajdziesz to. Jeśli dopiero zaczynasz blogowanie, zobaczysz jakich błędów unikać, na co kłaść nacisk. Bloga nie traktowałbym jako wykładnika, raczej jako pomoc. Książkę tę musisz (zresztą tak jak każdą treść przez siebie czytaną) konfrontować z wiedzą i doświadczeniem, analizować i ostatecznie przyjąć lub odrzucić.


zobacz także: wpis o tym, czy pisanej blogosferze zagraża niebezpieczeństwo ze strony videoblogów?


Blog zainteresuje firmy, które jeszcze nie do końca wiedzą, jaką siłę ma blogosfera, jak tę współpracę prowadzić. One także, ale książkę tę Kominek skierował głównie do twórców blogowych treści. Oprócz tego "jak" tworzyć, jest też kilka cennych uwag i porad. Jak chociażby ostrzeżenie przed nieuczciwymi agencjami PR, które korzystają na niewiedzy blogerów. Na rynku nie ma książek o blogosferze, ta dziedzina w Polsce jest osierocona. Tak jak we freestyle'u dzieje się wiele, ale tytułu prasowego on nie ma, identycznie jest z blogami. Jeśli już się pisze, jest to tylko jakiś artykuł. Kominek otworzył pewien rozdział, który teraz będzie zapełniany. Kominek stworzył coś w rodzaju usystematyzowania i kategoryzacji blogosfery. Powstał quasi-podręcznik. Cenny także dla kogoś, kogo interesują blogi nie tylko jako twórcę, ale i badacza polskiej blogosfery, badacza zjawisk socjologicznych. Dobra książka zarówno dla praktyków, jak i teoretyków blogosfery. Momentami wyrazista, czasem okraszona niecenzuralnym słownictwem, lekka w odbiorze, usystematyzowana, ale przede wszystkim rzetelna i nasiąknięta wiedzą. Naprawdę. Must have każdego blogera (i to nie jest z mojej strony środek perswazyjny, ale czysto subiektywne spostrzeżenie; przeczytasz - przyznasz mi rację :)).

Za egzemplarz dziękuję Zielonej SowieJeśli uznałeś wpis za pomocny i chcesz poznać moje inne pasje oraz wpisy tematycznie różne od recenzji zamieszczonych na tym blogu, polub fanpage mojego drugiego bloga i bądź na bieżąco:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin