piątek, 6 grudnia 2013

On rycerzem, ona księżniczką, a porozumieć ze sobą się nie potrafią

Kobiety są podobno z Wenus, mężczyźni zaś z Marsa. Ale pomiędzy tymi planetami jest też Ziemia - ta Ziemia, a więc kobieta, która jako mediator łagodzi odwieczne zgrzyty pomiędzy obiema płciami. Costanza Miriano - włoska dziennikarka, czyni podobnie, tyle że nie w kosmosie, a na kartach swej książki Poślub ją i bądź gotów za nią umrzeć. Z podtytułem, rzecz jasna: Prawdziwi mężczyźni dla nieustraszonych kobiet (bo jakże inaczej?). Ci, którzy szukają prostych prawdy, podanych w sposób łopatologicznie nieskomplikowany, będą pewnie czuć się zawiedzeni, a to za sprawą głębi tej książki. Nie zawiera bowiem gotowego przepisu na małżeństwo idealne, ale treści te są o wiele głębsze, a to za sprawą oparcia ich na mocnym, stabilnym i niezmiennym od wieków fundamencie Pisma Świętego. Tak, to książka przede wszystkim dla wierzących, ale nie tylko. Jej uniwersalizm, psychologię relacji damsko-męskich, podłoże społeczne (a nawet poczucie humoru, o dziwo, występujące na prawie każdej stronie w warstwie narracyjnej pisarki) docenią nawet osoby niereligijne, stroniące od wszystkiego, co związane z Kościołem (zarówno tym z dużej, jak i z małej litery). Choć oparte w znacznym stopniu na wypraktykowaniu małżeńskich porad św. Pawła Apostoła, spojrzenie Miriano na kwestie wzajemnych relacji obu płci nie jest pozbawione ironii (momentami przechodzącej w sarkazm), ciepła, sporych dawek spontanicznego uśmiechu czytelnika, ale także trafnego spojrzenia matki i żony (a przede wszystkim dziennikarki).

zobacz także: mój lekko ironiczny wpis o relacjach damsko-męskich i różnicy pomiędzy płciami

To ostatnie pozwala jej z łatwością odkryć mechanizmy rządzące człowiekiem, odpowiadające za genezę zachowań zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Bo wbrew tytułowi, książka dotyczy obu płci. I też obu dostaje się w niej na równi, tyle że w odrobinę innym charakterze: panowie potraktowani są z przymrużeniem oka, z wyśmianiem przywar, ale chyba skuteczny to sposób na edukowanie, bo wiadomo przecież, że mężczyzna wyśmiany być nie chce - ten, który w drzewie genealogicznym swej płci ma nieustraszonego rycerza, prędzej coś zmieni w sobie, niż pozwoli na naśmiewanie się z jego wad. Kobiety pouczane są przez autorkę bardziej otwarcie, prawie że krytycznie. Ale wartościowa kobieta krytyki się nie boi, też coś zmieni we własnych relacjach. I może dostrzeże te kwestie, które zadomowiły się w małżeństwie i skutecznie utrudniają prawidłowe relacje między dwojgiem dorosłych ludzi, którzy czasem zachowują się jak dzieci. A skoro o dzieciach mowa, to im także poświęcono tu sporo miejsca (choć, rzecz jasna, nie jest to poradnik wychowania potomstwa). Miriano, ze zdolnością gawędziarza, snuje opowieść o swojej rodzinie i życiu koleżanek, wyszukując tu przykłady na poparcie swych tez. Ale to wielka pułapka! Czytelnik w pewnym momencie uświadamia sobie, że nie czyta świetnie napisanej powieści, a książkę ocierającą się o kilka niebeletrystycznych gatunków (trochę tu jest z socjologii, trochę z psychologii, są też akcenty duchowości małżeńskiej). Trudno tę książkę przypisać do jednego gatunku, wymyka się nawet tym podanym powyżej. Nie jest to jednak poradnik, coś w stylu "zrób to sam" z podaniem kroków. To ten typ literatury, który ja nazywam świadectwem. Tyle, że tu swoje doświadczenia autorka uzupełnia obserwacją znajomych. Nawet koleżankom pisarki trochę się dostaje (i to imiennie), ale autorka przeprasza, a przed autoryzacją książki pewnie spytała przyjaciółki o zgodę na użycie ich przykładów (a znając życie, drugie tyle znajomych nie zgodziło się na publikację, a te fragmenty zostały odrzucone). Czytając Poślub ją i bądź gotów za nią umrzeć można zapomnieć o całym świecie (dosłownie!). Tej książki chyba nie napisałby nikt lepiej niż Miriano - doskonale operująca słowem, dobra w swoim fachu, dziennikarka operująca słowem tak umiejętnie, jak kowal rozgrzanym żelazem, robiąc z wyrazów takie cuda, zupełnie jak wspomniany rzemieślnik.

To druga książka Miriano wydana w Polsce przez Esprit. Wcześniejsza była skierowana do kobiet, tej grupę docelową stanowią mężczyźni. Akcenty jednak są rozłożone równomiernie. Tyle samo miejsca poświęcono zarówno jednej, jak i drugiej płci. W inny sposób, przy użyciu różnych metod, ale dla obojga. To książka małżeńska, bo pokazuje role męża i żony, to pozycja dla par, które stoją u progu połączenia się na całe życie, ale odmienność płci i charakterów wywołuje zgrzyty. To wreszcie pozycja dla mężczyzn, aby zrozumieli kobiety (i na odwrót), by złagodzić napięcia, zaakceptować niedoskonałości. I zrozumieć (to przede wszystkim).

Z książkę dziękuję Wydawnictwu Esprit

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin