środa, 23 lutego 2011

Żył spokojnie w przytulnym domku... do czasu!

Na początek taka sytuacja: siedzimy sobie spokojnie w domu, zajadamy ciasto, popijamy herbatkę i nagle zjawia się u nas czarodziej, który proponuje nam długą podróż, a my przecież – przyzwyczajeni do ciepełka kominka i dobrego jedzonka – odmawiamy. Za kilka dni pojawiają się u nas kolejni niespodziewani goście i teraz już musimy opuścić nasz przytulny domek, aby wykonać to, co trzeba i znowu powrócić. No dobrze, ale jeśli podróż będzie długa i niebezpieczna i wcale możemy nie wrócić?...

KLIKNIJ KONIECZNIE POD TEN ADRES NA MÓJ DRUGI BLOG, ABY POZNAĆ WIĘCEJ INSPIRUJĄCYCH, MOTYWUJĄCYCH I POMOCNYCH WPISÓW O SAMOROZWOJU, KULTURZE, MEDIACH I LIFESTYLU, PRZYGOTOWANYCH SPECJALNIE DLA CIEBIE! ZAPRASZAM!

Taki los gotuje swemu bohaterowi J.R.R. Tolkien w swej powieści ,,Hobbit". Bilbo jest hobbitem, który uwielbia swoją norkę ziemną i lubi sobie podjeść (to tłumaczy okrągłe drzwi w jego domu). Staje pewnego dnia przed misją, która będzie długa i męcząca, a jego towarzyszami będzie cała gromada krasnoludów. Świetnie! Mógł się poczuć jak czarny kamień na powierzchni śniegu, krasnoludowie bowiem reprezentowali całkowicie inny styl życia niż nasz ciepłolubny hobbit.

Podczas swej wędrówki bohaterowie stają oko w oko z wieloma niebezpieczeństwami, ledwo uchodzą z życiem i nie wiedzą, co może zdarzyć się tuż za rogiem. Są atakowani przez ogromne pająki, stają się łupem złych elfów (i to dosłownie), są atakowani przez ogromne pająki, a na koniec biorą udział w epickiej bitwie Pięciu Armii, w której ponosi śmierć ich przywódca. I pośród tego wszystkiego widzimy zmagania z przeciwnościami naszego głównego bohatera – Bilba (niedoświadczonego w bitwach, w przeciwieństwie do swych towarzyszy).

Świat ten jest pełen krasnoludów, hobbitów, elfów, goblinów, czarodziejów i innych dziwnych istot. Ta magiczna kraina nie jest jednak tylko wymysłem pisarskim, spełniającym drugorzędne miejsce. Śródziemie żyje własnym życiem i dopełnia przygody bohaterów. Co w niej takiego magicznego? Piękno natury, które przypomina nasz świat. Nie ma tu dziwnych roślin znanych z s-f, ale drzewa, spadające liście i śpiew wiatru. Wszystko to sprawia, że kraina ta jest znana na całym świecie, a pisarze fantasy czerpią z niego tyle, ile się da. Śródziemie stało się inspiracją dla wielu i zapewne na długo nią zostanie ze względu na chociażby logiczność tego wyimaginowanego świata.

Jedną z ciekawszych rzeczy jest scena zagadek Bilba i istoty mieszkającej w podziemiach – Golluma. Obraz ten, zaczerpnięty z eposów skandynawskich i germańskich, jest znakomitą odskocznią od przygód bohaterów. Bo na przykład kto wie, że 30 białych koni w czerwonej stajni, to zęby? A zagadki tego typu są powszechnie znane hobbitom, a towarzysząca im zabawa czerpie z tych łamigłówek. Świetna scena, ale to tylko moje skromne zdanie.

Książka jest tak naprawdę wstępem do ,,Władcy Pierścieni", ale stanowi odrębną historię i nie zobowiązuje do lektury tego ,,romansu rycerskiego". Utwór czyta się jak baśń, a przede wszystkim jak dobrą książkę przygodową dla młodzieży, ale na pierwszym miejscu dla dzieci. Uroku dodaje bogactwo motywów zaczerpniętych z mitologii celtyckiej, skandynawskiej i germańskiej. Profesor Tolkien był niezwykle uzdolnionym pisarzem i widać to w jego książce, która jest wstępem do całej późniejszej jego twórczości fantasy. Nie brakuje tu ogromnej dawki moralności i mądrości, które to przekazuje czytelnikowi towarzyszący historii Gandalf. Postać ta potrafi być groźna, ale także pełna ciepła i humoru. Przede wszystkim jednak Czarodziej jest tajemniczy i w swym charakterze przypomina mitycznego Odyna.

I pomyślmy, że gdyby nie jedna, kiedyś wydana przez syna wydawcy pochlebna recenzja ,,Hobbita", świat nigdy nie poznałby przygód sympatycznego hobbita Bilba, a z nim całego Legendarium Śródziemia, do którego wchodzi także ,,Władca Pierścieni".

Zachęcam do lektury, tysiące fanów na całym świecie nie mogą się chyba mylić, a fakt rozpoczęcia dosyć niedawno zdjęć do ekranizacji ,,Hobbita" chyba nie jest daremną inicjatywą pozbawioną sensu? Zachęcam do lektury!


Recenzja napisana dla  Księgarni Internetowej Gloria24.pl (http://gloria24.pl/ksiazki/hobbit-720-99339829.html)Jeśli uznałeś wpis za pomocny i chcesz poznać moje inne pasje oraz wpisy tematycznie różne od recenzji zamieszczonych na tym blogu, polub fanpage mojego drugiego bloga i bądź na bieżąco:------------------------------------
Ilustracje kolejno z:
1) http://www.firstshowing.net/2006/terminator-4-and-the-hobbit-in-the-works-from-mgm/
2) http://merlin.pl/Hobbit-czyli-tam-i-z-powrotem_J-R-R-Tolkien/browse/product/1,863282.html
3) http://www.cienistadolina.fora.pl/inni-o-lewisie,13/cienista-dolina-rez-richard-attenborough,208.html
4) http://student.agh.edu.pl/~sylwet/ksiazka.html
5) http://www.tenchford.com/hobbit%20house.html

1 komentarz:

  1. Złe elfy w Hobbicie? ;) Wpadłam tu przypadkiem (choć wydaje mi się, że kiedyś oglądałam twoje prace na digarcie) ale cieszę się, że tak się stało, bo bardzo mi się tu podoba :) Ciekawe recenzje, do pozostałych blogów również muszę się dorwać ;) A że uwielbiam poezję, to już do jednego z blogów zerknęłam - piękne! Choć smutno mi czytać o Piłacie jako ''tym złym'' ;)

    Twoje recenzje zachęciły mnie do przeczytania którejś z biografii Mistrza Tolkiena, dziękuję :)

    I pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin