niedziela, 27 lutego 2011

Kilka lekcji o Starym Testamencie


Co by było, gdyby ludzie nie nauczyli się pisać i czytać? Pewnie żylibyśmy jeszcze w czasach prehistorycznych, a wiele osiągnięć kultury i sztuki nie byłoby nam zapewne znane. Także odbiłoby się to w sferze religijności. Człowiek od wieków poszukiwał świętości i jego myśli kierowały się ku Bogu. Początki religii na świecie trwały początkowo w przekazach ustnych. Z umiejętnością pisania nadszedł także czas, gdy spisano jedną z najważniejszych Ksiąg na świecie i fundament naszej wiary chrześcijańskiej, wywodzącej się z religii żydowskiej. Mowa tu oczywiście o Starym Testamencie, któremu swą książkę pt. ,,Stary Testament", wydaną w serii ,,ABC Katechezy" poświęcił Germano Galvagno.

Autor na początku wyjaśnia znaczenie nazwy Stary Testament i to, jak wcześniej ta Księga się nazywała. Pokazuje także różnice między Biblią, a Torą. Jest tu mowa o tym, co obie Księgi Święte łączy oraz jak włączono i rozmieszczono poszczególne teksty Starego Przymierza w Biblii, a jak w Torze. Nie wszystkie bowiem teksty Starego Testamentu znajdują się w Torze. Ukazuje to, jak wiele łączy nas chrześcijan z naszymi ,,braćmi w wierze"- Żydami.

Galvagno kładzie duży nacisk na różnorodność ksiąg, ich formę, a także wspomina o wpływie innych kultur na formę i gatunki tekstu. Mówi o elementach egipskiej, mezopotamskiej i hellenistycznej kultury. Jest to na prawdę ciekawe, a z drugiej strony potwierdzone przecież faktami historycznymi. Między innymi jest tu mowa o procesie powstawania Starego Testamentu. Autor przybliża nam epokę, w której napisano Stare Przymierze i wskazuje trudności współczesnych w rozumieniu treści tej Świętej Księgi.

Pisarz bardzo szybko przechodzi z jednego punktu do drugiego, poświęcając po kilkanaście zdań na opis danego zagadnienia. Ty sposobem książka ma charakter podręcznikowy i przekazujący w bardzo szybki sposób wiedzę. Taka forma jest doskonała dla kogoś kto uzyskać prędko odpowiedź na swe pytanie, nie poświęcając zbyt wiele czasu na wczytywanie się, zagłębianie i studiowanie wielu książek dotyczących danego zagadnienia. Informacje wielokrotnie nie wyczerpują danego tematu, ale czy nawet najlepsza encyklopedia jest w stanie opisać wszystko, co jest związane ze Starym Testamentem? Współczesny człowiek potrzebuje wiedzy skondensowanej i ograniczającej się absolutnie do tego, co najważniejsze. Dla bardziej dociekliwych jest wiele innych pozycji, które pozwolą pogłębić swą wiedzę.

Mówiąc już o formie i treści można dodać to, że autor w swych rozważaniach podaje także numery rozdziałów, co pomaga szybko odnaleźć fragment, o którym mowa (taki sposób jest zastosowany przy omawianiu ksiąg historycznych). Są to jednak często streszczenia ksiąg uzupełnione komentarzem pisarza, chociaż taki system nie dotyczy opisu części poetyckiej Starego Testamentu.

Autor ukazuje zróżnicowanie ksiąg Starego Testamentu i walory każdej z nich, motywy, charakter oraz wymowę. Z jednej strony jest tu mowa o przymierzu Boga z Izraelem, historii Ludu Wybranego na podstawie Pięcioksięgu, a z drugiej strony znaczenie Księgi Przysłów i pytanie o sens cierpienia Hioba. Autor wyjaśnia dlaczego ten bohater musiał tyle wycierpieć i czemu to służyło.

Galvagno poucza także o tym, jak czytać Biblię i jakie trudności mogą czekać czytelnika. Jego odmienne spojrzenie na Stary Testament mówi o tym, że ogromny wpływ na treść mieli ludzie i że księgi biblijne trzeba rozpatrywać w szerszym, nie zawsze dosłownym kontekście. Ciekawe jest też stwierdzenie, że Stary Testament należy rozpatrywać w nawiązaniu do Nowego.

Nic nie zastąpi samego czytania Starego Testamentu, ale ta książeczka rzuca światło na wiele spraw.

ZA MOŻLIWOŚĆ ZRECENZOWANIA KSIĄŻKI
DZIĘKUJĘ KSIĘGARNI INTERNETOWEJ GLORIA24.PL
--------------------------
Zapraszam także na mojego bloga z poezją (Moja poezja), gdzie wstawiłem 2 kolejne wiersze. Zapraszam!

--------------------
Ilustracje kolejno z:
1) http://lubimyczytac.pl/ksiazka/90518/abc-katechezy-Stary-Testament
2) http://wapedia.mobi/pl/Biblia
3) http://www.fnp.pl/main_joomla/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.fnp.tpl&product_id=6971&category_id=96&option=com_virtuemart&Itemid=1


1 komentarz:

  1. cieszę się, że współpracujesz z Glorią, ta księgarnia ma dobry program partnerski.

    OdpowiedzUsuń

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin