poniedziałek, 28 maja 2012

Łamanie katolickich stereotypów z celebrytami

 W życiu codziennym, w coraz nowszych mediach, w opinii wielu ludzi, hasła ,,katolik", czy też ,,wierzący" to tak naprawdę słowa będące swoistym tabu, a każdy praktykujący, czy po prostu przyznający się do swego wyznania, traktowany jest jak kosmita. Na katolików często wylewa się pomyje, naśmiewa się z nich, wytyka każdą wadę, bacznie obserwuje niepozorny krok i czeka się na upadek, aby potem zamanifestować swój pogląd mówiący o tym, że chrześcijanin to nadczłowiek, któremu nie wolno popełnić błędu, a gdy już do niego dojdzie, winą obarcza się wszystkich wierzących, szufladkując zarazem wszystkich katolików i wrzucając ich do jednego worka. Czy takie sformułowania są błędne i przerysowane? Czy to tylko utarte opinie, czy też najczystsza prawda? Czy trudno być katolikiem we współczesnym świecie? Może z pomocą w odpowiedzi na zadane tu pytania przyjdzie książka Zbigniewa Kaliszuka z kontrowersyjnym zapytaniem w tytule: ,,Katolik frajerem?".

Pozycja ta to zbiór wywiadów z takimi osobowościami jak Muniek Staszczyk, Przemysław Babiarz, Jerzy Stuhr, Krzysztof Ziemiec, czy też wielu innych. Wszystkie te osoby łączy to, że są katolikami, otwarcie się do tego przyznają, dają świadectwo i są ponadto pełni dumy z tej przynależności. Ale wiara to jedno, a różnorodność osobowości to drugie. Właśnie ta odmienność jest tak ciekawa, to te różne drogi, które i tak na końcu połączą się w jedną.

Autor książki zebrał rozmowy z celebrytami, ale pozycja ta to nie tylko wypowiedzi sławnych i znanych osób, wywiady z nimi, czy przemówienia. To zaledwie część. Główną tematykę omawianej pozycji stanowi wyjaśnienie kluczowych pojęć związanych z wiarą, takich jak znaczenie pokory i jej błędne pojmowanie, natura Jezusa, zjawisko niechęci mężczyzn do mszy i wiele innych spraw ważnych, wymagających dyskusji, ale często pomijanych, bo wiele osób żyje w utartych stereotypach i nie poszukuje odpowiedzi na nurtujące pytania. Właśnie tym wszystkich osobom wychodzi na przeciw książka ,,Katolik frajerem?". Autor łamie stereotypy, wyjaśnia ich genezę, wyprostowuje to, co zakrzywione i naprawia to, co tej poprawy wymaga. Po lekturze można rzec, że Zbigniewowi Kaliszukowi znakomicie udało się w swe rozważania wpleść fragmenty wykładów i pełne wiary świadectwa zaproszonych gości ze świata show biznesu, co pokazuje nam, że opinia publiczna tak mylną czasem jest, a katolików siedzących po obu stronach ekranu telewizyjnego łączy wiara w Chrystusa Króla, choć forma praktykowania często jest inna, a i z gorliwością różnie bywa.

W pełnych optymizmu świadectwach czasem pojawiają się przejściowe burze, upadki, ale także sukcesy i radości i to wbrew pozorom nie z dóbr materialnych, a z kontaktu z rodziną, możliwości samorealizacji, czy autentycznej miłości do Stwórcy. Natomiast odpowiedzi na trudne pytania autor opiera na solidnych fundamentach, takich jak Jan Paweł II, ksiądz Marek Dziewiecki, ale i znany duszpasterz warszawski w każdą niedzielę obecny w radioodbiornikach, ksiądz Piotr Pawlukiewicz ze swymi celnymi i pogodnymi wypowiedziami. Nie zabrakło oczywiście i C.S. Lewisa i Szymona Hołowni, a na tych dwóch lista oczywiście się nie kończy.

Czy zatem można Boga prosić o wiele? Czy chrześcijanin ma prawo chcieć posiadać dużo? Jak dbać i rozwijać swe talenty? Jak odnaleźć właściwą drogę w życiu? Czy katolik może pragnąć sukcesu i czy nie jest to brakiem pokory? A no właśnie: czym zatem jest postawa pełna pokory? Na te i wiele innych pytań odpowiada książka Zbigniewa Kaliszuka. Zaznaczam jednak, że osobom stojącym przed wyborem drogi życiowej pozycja ta sporo namiesza i zmieni ich sposób myślenia, przez co powinna być przepisywana przez lekarzy i farmaceutów jako lek na lęki o przyszłość. A katolikom mającym już ,,uporządkowaną" wiedzę na temat swej wiary nieźle wywróci dotychczasową wizję chrześcijaństwa. Czy zatem katolik jest frajerem? Książka pokazuje, że nie, i, co ważne, mamy na to silne i mocne dowody.Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Pani Kindze 
z Księgarni Gloria24.pl

5 komentarzy:

 1. Myślę, że to dobra książka dla mnie;) Zawsze dobrze poszerzyć trochę wiedzę o swojej wierze. Dodatkowo zachęcają wypowiedzi znanych osób i odwołania chociażby do księdza Pawlukiewicza i Szymona Hołowni, których bardzo lubię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam gorąco, bo naprawdę dobra i godna polecenia lektura... no i dająca oczywiście do myślenia :)

   Usuń
 2. O tak, ostatnimi czasy katolicyzm jest chorobą i to bardzo wstydliwą, bo ludzie nie lubią i nie chcą się przyznawać, że na nią cierpią. Zebranie takich rozmów z osobami publicznymi i umieszczenie ich w jednym miejscu to świetny pomysł. A za odniesienia do Lewisa oczywiście należy się duży plus :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za Lewisa to nawet 2 plusy :)
   A co do formy to rzeczywiście dosyć ciekawa, bo z jednej strony mamy te wypowiedzi i świadectwa, a z drugiej zaś krótkie objaśnienie danych kwestii (i to dosyć ważnych jak np. pokora, sława i bogactwo). Książka wywraca świat do góry nogami :)

   Pozdrawiam i dzięki za odwiedziny :)

   dp

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin