piątek, 31 maja 2013

Niech cię pokocha młodzież!

Pokolenie Y (urodzone w latach 1980-1996) to ogromna część żyjącej współcześnie młodzieży. Są indywidualistami, osobami obytymi z nowymi technologiami i przed półką sklepową spędzają znacznie więcej czasu od swych starszych kolegów, analizując etykiety i porównując dany produkt z konkurencyjnym. Wielkie firmy o tym wiedzą od dawna, ale czy samo pokolenie Y zdaje sobie z tego sprawę?

Jak kreować marki, które pokocha pokolenie Y? stara się odnaleźć odpowiedź na 2 podstawowe pytania: co charakteryzuje osoby urodzone po roku '80, jaka jest tożsamość nowego pokolenia, które teraz buduje swoją indywidualność, by za kilka lat przejąć od swych rodziców i dziadków stery nad światem. Kolejną kwestią jest to, jak trafić do tej nietypowej, na pewno odmiennej od swych poprzedników, młodzieży. Zadanie nie wydaje się łatwe, a jeśli książka jest skierowana do konsumenta oraz do marketingowca, który chce trafić do swojego klienta (a w przypadku tejże pozycji tak jest), to sprawa lekko się komplikuje. A jednak autorom udało się dopiąć swego i oddać w ręce czytelnika pozycję kompletną, przeznaczoną do szerszego grona. Powiem więcej: to poradnik, który powinni przeczytać nauczyciele (uczący w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych, aby zrozumieć młodzież, z którą mają do czynienia), rodzice i dziadkowie (aby zrozumieć potrzeby swoich dzieci), sami przedstawiciele pokolenia Y (by poznać swoją tożsamość), ale i marketingowcy i wszyscy ci, którzy chcą wypromować własną markę, ale nie wiedzą jak lub też ich praca jest już teraz intensywna, ale nie daje efektów. Tym ostatnim autorzy dają praktyczne porady, ale czynią to z pokazaniem tła, mechanizmów marketingowych. Biorą pod lupę wielkiemarki: Adidas, Nike, Coca-Cola, Axe, H&M itd., by pokazać ich metody działania, plusy podjętych działań, ale i porażki (a wiadomo, że na błędach najlepiej się uczyć). W konsekwencji odbiorca dostaje kompleksowe, pogłębione studium, napisane prostym językiem, okraszone licznymi ciekawostkami.

Z książki dowiemy się między innymi tego, że główny problem, który trzeba poruszyć przy kreowaniu marki i chęci dotarcia do konsumenta z pokolenia Y, to zrozumienie odbiorcy. Nie chodzi tu wyłącznie o analizę rynku, ale o zrozumienie psychiki, potrzeb, genez zachowań młodzieży. Wielkie koncerny już od dawna wiedzą, że manipulacją i perswazją nie zdziałają niczego i muszą stworzyć więź, poczucie wspólnoty z odbiorcą. Autorzy książki starają się z laika zrobić specjalistę. Dobrze im to idzie. Żeby być marketingowcem w wielkim koncernie, należy mieć odpowiednie wykształcenie. Ale żeby mieć jakiekolwiek podstawy w tej dziedzinie, wystarczy lektura poradnika oraz otwarta głowa i dobry wzrok. Pomocą służą ankiety i analizy rynku opracowane przez autorów (czyli osoby zajmujące się marketingiem mają kilka groszy w kieszeni, bo ktoś wykonał pracę za nie).

Jak kreować marki, które pokocha pokolenie Y? to znakomite studium marketingowe i badawcze obecny rynek, ale i doskonała pozycja opisująca współczesną młodzież, jej styl życia, potrzeby, genezę zachowań. Pokolenie Y więcej się z niej dowie o sobie, niż z własnej obserwacji. Często niektóre zachowania traktujemy za normalne bo ,,tak już jest i koniec", a niektóre z tych cech to coś całkiem nowego, charakteryzujące wyłącznie dane pokolenie i różne od tych poprzednich. Nie zawsze musimy rozumieć swoje zachowania, ale na szczęście mamy od tego obserwatorów :) Książka w sposób przejrzysty, nienachalny i atrakcyjny przekazuje kawał fachowej wiedzy. Coś dla marketingowców i konsumentów. Dla kogo bardziej? Chyba dla obojga . W jednym zdaniu: forma, treść, rezultaty, które pokocha pokolenie Y.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin