poniedziałek, 13 czerwca 2011

,,Czyściec. Brama do pełni życia” - recenzja

,,ponieważ święta i zbawienna jest myśl modlić się za zmarłych, aby byli od grzechów uwolnieni” (2Mch 12,45)


Temat czyśćca jest dosyć kontrowersyjny, bo o ile większość ludzi wierzy w Niebo lub Piekło,  o tyle kraina, w której dusze zmarłych muszą pokutować, aby znaleźć się w Raju – jest już mniej akceptowany i to nawet przez niektórych katolików. Książką, która rozwiewa wiele emocji jest nowość Wydawnictwa Świętego Wojciecha, a mianowicie pozycja Jeana – Marca Bota pt. ,,Czyściec. Brama do pełni życia”.

Autor swe rozważania zaczyna od analizy literackiej. Z pojęciem czyśćca spotykamy się już w ,,Boskiej komedii” Dantego i właśnie ten utwór jest wzięty pod lupę. Wstęp ciekawy, a na pewno już dla tych, którzy interesują się literaturą i kochają ten średniowieczny utwór z pogranicza renesansu. Wiele informacji  na temat książki Dantego, postawionych w świeżym świetle sprawi, że inaczej można spojrzeć na ten utwór literatury światowej (albo chociaż w sposób właściwy).

Sam pisarz natomiast w swoim ,,traktacie” stawia na lekkość czytania, budowę tak stworzoną, aby po prostu nie wrzucać miliona treści na jedną stronę. Służą do tego rozdziały główne i podrozdziały. Bot nie miał zamiaru (co widać) pisać książki będącej pracą typowo naukową i dlatego nie męczy swego odbiorcy górnolotnym słownictwem i terminami tylko sobie znanymi. Tematyka ogromnie trudna, zarazem ważna i uważam, że autor i tak dobrze wybrnął z zadania, którego wielu zapewne nie chciało się podjąć (nikt przecież nie jest nieskończony w swej mądrości i poza tym nikt nie chce brać na siebie odpowiedzialności za poglądy przekazane takiej rzeszy czytelników). Czemu więc pisarz podjął taki trud? Bo jak sam zauważa: sprawę czyśćca odłożono na bok, a on sam ją odkurza. Pisarz dodatkowo nie zanudza w swoich rozważaniach, ale nie wiem, czy książka nadaje się do jednorazowego wchłonięcia (choć są osoby, które właśnie tak zrobią). Raczej chyba trzeba zorganizować sobie kilka spotkań, aby zawarta tu wiedza lepiej się wchłonęła (nie jest to wszak powieść, którą bez reszty można zassać za pierwszym razem).

Autor spokojnie, z uwzględnieniem różnych tekstów i stanowisk, rozważa problem obecności, a właściwie działania (jeśli można tak rzec) czyśćca i dzieli się swą wiedzą w sposób logiczny i rzeczowy, tzn. zamiast drążyć wokoło, pisze wprost i rozwija swe myśli.

Coś jeszcze dla bojących się tego, czy aby książka ta nie jest zbiorkiem herezji. Na którejś z pierwszych stron widnieje napis, że została ona oficjalnie zatwierdzona przez odpowiednio do tego celu mianowanych duchownych (a z mojej strony ogromny szacunek dla Wydawcy, że postarał się o to, aby właśnie taki wpis się pojawił, a sama publikacja nie budziła wątpliwości co do zgodności z religią katolicką).

Trochę na tę książkę musieliśmy czekać (powstała już w 2002 roku, a w 2011 została wydana w Polsce), ale świadczy to o tym, że dzieje się coś pozytywnego na naszym rynku wydawniczym. Pojawiają się coraz to nowsze pozycje, poruszające ważne tematy, a ich walorem jest przejrzystość i rzeczowe podejście oraz skondensowanie najważniejszych informacji i oddanie w ręce czytelnika takiej książki, która w sposób szybki i przyjemny pozwoli mu zagłębić się w dane zagadnienie.


Za możliwość zrecenzowania książki oraz za egzemplarz recenzyjny
dziękuję Pani Jolancie Wendland z Wydawnictwa Świętego Wojciecha

---------------
Zdjęcie okładki oraz logo pochodzą ze strony Wydawcy (link powyżej)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin