wtorek, 7 czerwca 2011

Wykłady o bardzo ważnych sprawach, czyli co ma nam do powiedzenia współczesna filozofia.

Jeszcze bardzo świeża recenzja, dzień troszkę zwariowany, ale żyję :)  Proszę o wyrozumiałość, jeśli chodzi o styl i język, ale przyznam się bez bicia, że dopiero po opublikowaniu sprawdzę całość i naniosę ewentualne poprawki (nie chcę jutro w szkole zasnąć nad ,,Chłopami", dlatego chcę wcześniej pójść spać). Recenzja musiała zostać już dziś napisana, bo w końcu bym ją odkładał dotąd, aż zapomniałbym o niej (a książka warta recenzji).  Życzę po prostu miłej lektury:)

EDIT [07.06.2011, 23:26]: Recenzja już poprawiona :)

 ----------------------------------------------------

Pewna książka ostatnio zrobiła na mnie dosyć duże wrażenia, plan zrecenzowania jej gdzieś w ostatnim czasie uciekł, ona sama już spoczywa w bibliotece, a mi pozostaje tylko dokończyć to, co chciałem już kilka dni temu zrealizować.

Pozycją tą są ,,Mini wykłady o maxi sprawach” profesora Leszka Kołakowskiego. Dlaczego akurat ta książka stała się moim łupem? No cóż, ze współczesnych polskich filozofów najbardziej lubię: J.Tischnera, papież Jana Pawła II i właśnie Leszka Kołakowskiego. I choć ci wybitni filozofowie już nie żyją, to zawsze można sięgnąć po ich książki. Filozofem nie zostaje każdy, a z drugiej strony dosyć ciekawe jest to, jak się nim stać. Wiele osób tę naukę kojarzy tylko z Platonem lub Pascalem, a nad tymi współczesnymi nikt się nie zastanawia (a dziedzina ta nie zamarła, nic podobnego).

Książka ta to zbiorek 3 serii wykładów profesora Kołakowskiego, które ukazywały się w telewizji, w prasie, a na potrzeby tej pozycji zostały wzbogacone o kilka nowości (brzmi dosyć zachęcająco). Profesor pisze na tematy bardzo popularne, ciekawe, a ponadto dosyć nietypowe. Często na te problemy nie zwracamy uwagi, lub uważamy, że na niektóre znamy już pełną odpowiedź. I tak na piedestale staje tu zjawisko sławy dosyć ciekawie ukazane (jak zresztą i inne ,,wykłady”), gdzieś potem autor porusza problem gier losowych i obecnej od wieków władzy. Są także i odwieczne pytania, jak np. o kwestie związane z Bogiem, czy sprawiedliwość w świetle grzechu pierworodnego.

Kołakowski ma bardzo ciekawy styl formułowania i pisania swych zdań. Wiele wtrąceń, przykładów, ale i krótka oraz treściwa forma. Nie przeszkadza to jednak. Wielu narzeka być może na prostotę tych tekstów, ale myślę, że w dzisiejszych czasach potrzeba nam krótkiego wprowadzenia w dany temat, takich kilku myśli, które potem nie dadzą spać po nocach, a przynajmniej dadzą po prostu do pomyślenia. Autor nie wyczerpuje tu żadnego z tematów (lub może prawie żadnego), a czasem nawet pozostawia nas bez odpowiedzi, gdy dochodzi do wniosku, że nie ma należytych kompetencji do udzielenia odpowiedzi i pozostawia je np. teologom. Tak naprawdę każdy z tych ,,mini wykładów” to zaledwie kilka stron, które pochłania się jednym tchem (oczywiście, gdy nikt nam nie przeszkadza, ciociom i kawowym sąsiadkom stanowcze ,,nie”, gdy czytamy :) ).

Książka ta jest tak wciągająca, że ma się ochotę ją czytać i to w każdym miejscu (ja na przykład czytałem ją częściowo w pociągu i bardzo dobrze mi się odbierało przekazywane tu treści. I tylko czasem zastanawiałem się,widząc za oknem jakieś pola, czy aby na pewno nie minąłem swojej stacji).

Po przeczytaniu tej książki polubiłem pana Kołakowskiego i zapewne jeszcze kiedyś sięgnę po tego autora. Moją radość tym bardziej podnosi fakt, że profesor Leszek Kołakowski pochodzi z Radomia, a to zaledwie 24 kilometry od mojego miasta (ponad 20 minut jazdy pociągiem). Jak to fajnie, gdy ktoś sławny, a na dodatek pisarz, wywodzi się z okolicy. Ale jeszcze cudowniejszy jest zawsze fakt pierwszego kontaktu z danym pisarzem. -----------------------------------------------------
Ilustracje kolejno z:
1) http://www.kdc.pl/mini-wyklady-o-maxi-sprawach_p10976322.html
2) http://www.goodreads.com/book/show/4351680-mini-wyk-ady-o-maxi-sprawach-seria-pierwsza
3) http://radom.gazeta.pl/radom/51,35219,9614315.html?i=0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin