piątek, 24 czerwca 2011

,,Myśli na każdy dzień" Jana Pawła II

Nowość Wydawnictwa Świętego Wojciecha pt. ,,Myśli na każdy dzień”, które są wyborem słów Jana Pawła II – właściwie sam tytuł już mówi nam o tym, czego po tej pozycji spodziewać się, wiele osób posiada w swym domu zapewne jeśli nie kilka, to chociaż jedną książkę, która zawiera teksty do czytania na każdy dzień roku. Tylko czy ta książka jest kolejną pozycją, którą po jednorocznym przeczytaniu można odłożyć? Zapewne nie, bo słowa tu znajdujące się żyją własnym życiem.

,,Piękno (…) jest od Boga, tak jak miłość” (z rozważania na 29. listopada)

Trudno jest recenzować tego typu książki, a już szczególnie gdy ma się coś powiedzieć o treściach wypowiedzianych przez tak znaną, czytaną i wybitną osobowość, jaką był (i jest nią nadal) Jan Paweł II. Z nauką tego papieża każdy w swym życiu się zetknął, coś czytał lub gdzieś zasłyszał jakieś słowa. Pisma te, fragmenty homilii lub prac papieskich, pełne są przede wszystkim nadziei i to takiej, jaką powinien żyć każdy chrześcijanin, ale głównie każdy człowiek. Jest to nauka skierowana do całej społeczności ludzkiej: i do matki małego dziecka, i do istoty zagubionej we współczesnym świecie, do wierzącego i także do tego ciągle szukającego i czasem nawet wątpiącego – do tych wszystkich ludzi, którzy nie są przecież tacy sami, ale łączy ich jedno pochodzenie. To właśnie w tych słowach Jana Pawła II, które są tu zawarte, ale także w całym nauczaniu tego wybitnego Polaka, jest ogrom radości krzepiącej serce. Uczucie to wypływa z miłości do Boga i drugiego człowieka. I właśnie tę radość czuje się podczas lektury słów Jana Pawła II zawartych w wielu pismach, a tu jedynie zamieszczonych we fragmentach, ale w taki sposób, aby każdy mógł w swym zabieganiu poświęcić te 2-3 minuty swojego czasu i zacząć dzień, lub go po prostu skończyć z jakimś słowem, nauką lub rozważaniem błogosławionego Papieża Polaka, którego nauka powinna być naszemu narodowi tym bardziej znana i nad którą powinniśmy pochylać się w celu poznania nauczania nowego błogosławionego (oraz jako podziękowanie Bogu za ten szczególny dar).

,,Punktem wyjścia prawdziwej edukacji musi być prawda o człowieku, uznanie jego godności i jego transcendentnego powołania. Patrzeć na każdego młodego człowieka przez taki pryzmat antropologiczny oznacza pomagać mu rozwijać to, co w nim najlepsze, aby wykorzystując wszystkie swe możliwości, mógł realizować to, do czego powołał go Bóg”.

,,Prawo do wykształcenia oznacza prawo do bycia w pełni człowiekiem”.
(z rozważań kolejno: na 3. września i 2. września)

W przypadku takich pozycji należy coś bardziej szczegółowo powiedzieć o samym wyglądzie i prezentacji cennych treści. 

Dany miesiąc otwiera zdjęcie i kilka najważniejszych haseł, które są zapowiedzią omawianych treści w poszczególnej części tej książki. Każdy taki dzień posiada osobną stronę, co nie sprawia wrażenia zatłoczenia, a daje pewnego rodzaju przejrzystość treści. W lepszym odbiorze pomaga ładna szata graficzna, którą uzupełnia materiałowa zakładka pozwalająca zaznaczyć aktualnie czytany fragment lub treść jakoś wyjątkowo nam podobającą się i działającą na wnętrze w niezwykły sposób (a myślę, że sporo takich treści znajdzie się). Dół każdej strony ubogaca pasek z cyferkami, wśród których ta reprezentująca dany dzień jest pogrubiona. Pomocny w lekturze jedynie niektórych fragmentów jest starannie przygotowany indeks, który zawiera dane hasło i odniesienia do poszczególnych dni. Pod każdym cytatem, czy myślą, jest podane źródło, co bez wątpienia pomoże dotrzeć i doczytać cały tekst, z którego pochodzą dane słowa.

,,Szczyt poznania Boga osiąga się w miłości – tej miłości, która Chrystusową prawdą oświeca i przemienia serce człowieka. Człowiek potrzebuje miłości, potrzebuje prawdy, aby nie zmarnować kruchego skarbu wolności”.

,,Słowo Boże pomaga patrzeć na rzeczy z właściwej perspektywy, jaką jest odniesienie do wieczności”.
(rozważania na 10. sierpnia i 11. sierpnia)

Rozważania zawarte w książce są krótkie i niektóre mają nawet 1 zdanie, co bez wątpienia pozwala szybko odebrać refleksję i nawet nad nią chwilkę się zastanowić. Nie potrzeba zbyt wiele czasu na to, aby zacząć dzień od cytatu Jana Pawła II, który porusza tu między innymi tematykę:chrztu, bierzmowania, świętych kościelnych, edukacji, cierpienia, miłości, a także życia Jezusa na podstawie Biblii i opisanych w niej wydarzeń.

Książkę tę warto posiadać w swoich zbiorach, bo oprócz tego, jak jest wydana i co w sobie zawiera, to jeszcze jest poręczna i świetnie prezentuje się na półce obok innych ważnych pozycji.

,,Człowiek pracując powinien naśladować Boga, swojego Stwórcę, nosi bowiem w sobie – on jeden – ów szczególny pierwiastek podobieństwa do Niego. Powinien naśladować Boga zarówno pracując, jak i odpoczywając”. (rozważanie na 30. czerwca)

 Za możliwość zrecenzowania książki oraz za egzemplarz recenzyjny (a także za cierpliwość w oczekiwaniu na moje 3 recenzje i za zaufanie w powierzeniu mi od razu takiej liczby książek za w sumie sporą kwotę) dziękuję Pani Jolancie Wendland z Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

-------------------------------
Zdjęcie okładki oraz logo pochodzą ze strony Wydawcy (link powyżej). Wszystkie cytaty z recenzowanej książki pt. ,,Myśli na każdy dzień" bł. Jana Pawła II

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin