poniedziałek, 27 czerwca 2011

W poszukiwaniu świetnej książki na wakacje, czyli co łączy Tolkiena i Lewisa z życiem króla Artura?

O książce ,,W poszukiwaniu króla" autorstwa Davida C. Downinga słyszało się ostatnio wiele. Oto powieść o Inklingach, a właściwie o Tolkienie, Williamsie i Lewisie. Zastanawiano się (a przynajmniej ja to czyniłem) nad tym, co może znajdować się wewnątrz... ale do rzeczy!

Pierwsze co widzimy, to początek II Wojny Światowej. Młody Amerykanin przybywa do Anglii w celu prowadzenia swych badań do książki, wokoło słychać domysły na temat tej wojny, a zwyczajne błąkanie się po ulicy możne przysporzyć jeśli nie utratę życia, to zapewne wiele kłopotów. I jest coś jeszcze: badania dotyczą prawdziwości istnienia historycznego, czy może wręcz mitologicznego króla Artura. Przed czytelnikiem zaczyna się wiele dziać, a co najważniejsze: włącza się w to wszystko wspomniana już grupka Inklingów. A jeśli wspomnieć już o tym, że fabuła porywa w oszałamiającym tempie, ciągle coś się dzieje i nad wszystkim roztacza się atmosfera grozy i tajemnicy, to kawałek całkiem dobrej książki czeka na przeczytanie.

Dzieje się bardzo wiele: jest poszukiwanie odpowiedzi na temat występowania Świętego Grala, historia templariuszy i związane z nimi tajemnice. Pojawiają się nieznane miejsca w Anglii, nieodkryte zagadki i poszukiwania Włóczni, którą został przebity bok Chrystusa przybitego do krzyża. Przedmiot ten z biegiem wieków zaginął, a pogłoska głosi, że posiada ją Hitler, który używa tego przedmiotu do wygrania wojny. Jest jeszcze coś z pozoru niewinnego, ale będącego główną osią wydarzeń: główna bohaterka miewa dziwne sny pełne symboli, grozy i tajemnic. Jej los podobny jest do bohaterki ,,Trylogii kosmicznej” C.S. Lewisa, a ona sama porównuje się do kobiety z powieści Williamsa (jednego z Inklingów z naszej powieści). Powieść ta, mimo osadzenia w czasach XX wieku, ciągle nawiązuje do średniowiecza, a więc coś dla miłośników tej epoki.

Utwór ten nie tylko sprawia czysto literacką przyjemność, ale doświadcza wiele cennych informacji na temat Anglii czasu najokropniejszej z wojen, przekazuje sporo informacji o średniowieczu (a przynajmniej o jego tajemnicach), ale chyba najważniejszą rzeczą dla wielu fanów Inklingów jest to, że pozycja ta to skarbnica wiedzy o tej grupie literackiej. I tak są tu przekazane poglądy wszystkich trzech profesorów w formie ich wypowiedzi np. w kawiarni lub w czasie rozmów między sobą. Lewis wypowiada tu swe słynne porównania, dzięki którym jest znany i lubiany, a nie lada gratką jest wykład Williamsa na temat Świętego Grala (ale za to tak realistyczny, że ma się wrażenie uczestnictwa w tej lekcji). Autor książki ma niewątpliwie nie dość że talent, to jeszcze sporą wiedzę. Opisuje miejsca i zwyczaje związane z Inklingami, ale także ich charaktery. Czyni to na tyle dobrze, że nie ma się wrażenia sztuczności. Nie wiadomo, co jest prawdą, a co fikcją literacką, ale na szczęście autor dodał na końcu przypisy mówiące o tym, skąd zaczerpnął daną wypowiedź lub opis zachowania (tylko że komu chce się przerywać tak fascynującą książkę na przypisy, a na pewno mi się nie chciało i tylko hurtem potem czytałem wyjaśnienia, aby sobie nie przeszkadzać). No i coś jest jeszcze: zazdrość w stosunku do bohaterów, że oni mogli poznać i porozmawiać z np. Tolkienem, albo Lewisem, ale no cóż, takie już życie, nawet jeśli to spotkanie było czysto fikcyjne, a bohaterowie spotykający się z Profesorami to zwyczajnie postaci wymyślone na potrzeby książki. Rekompensatą jest za to świetnie odtworzone jedno ze spotkań Inklingów pełne śmiechu, a czasem i powagi oraz refleksji. Wygląda to tak, jak opisy w wielu książkach dotyczących tej grupy.

Budowa powieści jest także ciekawa: cała historia to tak naprawdę ponad miesiąc, ale rozdziały są oddalone czasem nawet o tydzień. Nie wiemy więc, co działo się pomiędzy danymi wydarzeniami, a skupiamy się tylko na tych najważniejszych momentach. Przed oczyma widzimy tylko to, co tak kluczowe. Powiem szczerze: przyśpiesza to całą akcję i nie sprawia monotonni. Nie dość, że książka wciąga od pierwszej strony, na okładce widnieje napis: ,,Jednym tchem”, to jeszcze szybko się kończy. Niewiele książek mnie tak wciągnęło, ale po zakończeniu ma się ochotę powrócić z powrotem do lektury. Powieść ta jest jak ciepła herbata: za pierwszym łykiem czujesz słaby smak, w sumie nie jest on mocny, ale z kolejnymi łykami bardziej intensywny. Ostatnie dwie dawki są już tak mocne i aromatyczne za sprawą fusów, że uważasz, iż warto było czekać do końca, aby poczuć tę pełnię smaku. I wiem, że takie porównanie pasuje do wielu książek, a może niezbyt się wpasowuje w tym przypadku (cała historia od razu nabiera aromatu), ale wpadło mi to do głowy podczas lektury, więc coś w tym pewnie jest.

Krótko o tej książce, w kilku słowach: dla jednego po prostu będzie to ciekawa powieść, ktoś inny znajdzie w niej przygody swych ulubionych pisarzy, a niektórzy odbiorą ją jako niezwykłą rozrywkę intelektualną. Bez wątpienia jednak wszystkie te 3 cechy pasują do tej książki i tworzą ją. Czy wiesz zatem, gdzie jest najbliższa księgarnia (no bo to, co w niej kupisz, to chyba już wiadome :) ) ?


Za możliwość zrecenzowania książki oraz za egzemplarz recenzyjny
dziękuję Wydawnictwu eSPe (książka była rewelacyjna :) )--------
Zdjęcie okładki pochodzi ze strony Wydawcy (link powyżej)

4 komentarze:

 1. Rewelacyjna.... Trzeba się przymierzyć do niej. Mają w Empiku?

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że tak :) Zawsze warto sprawdzić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Naczytałam się już tyle dobrego o tej pozycji, że zabieram ją ze sobą na wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Biedronko, na serio pozycja ta jest bardzo ciekawa, a tyle pozytywnych opinii nie może być przekłamanych :) Uważaj tylko, żeby się zbyt nie zaczytać, bo słońce działa bardzo mocno na wakacjach :)

  dp

  OdpowiedzUsuń

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin