Chciałbym za ostatnią już książkę do recenzji podziękować Pani Jolancie Wendland i Wydawnictwu Święty Wojciech.
,,Chcieć zmienić drugiego – czy choćby mieć nadzieję na to, że się zmieni, to największa iluzja małżeństwa. Drugi jest tym, czym jest, razem ze swymi ograniczeniami. I trzeba go kochać takim, jakim jest – trzeba kochać autentyczną osobę, a nie wyśniony ideał".
Małżeństwo to w naszej głowie na pierwszy rzut oka żona i mąż, ta pierwsza gotuje ciepły obiadek, aby małżonek po całym dniu pracy mógł posilić się. I pewnie za chwilę odezwą się głosy, jakoby zbyt szufladkuję, nie znam życia, kobieta ma takie same prawa jak mężczyzna, że nie jej miejsce w kuchni... i wiele innych zarzutów (wiem ponadto to wszystko), ale mówiłem: pierwsza myśl, więc nie żadna prawda życiowa :) Chciałbym przedstawić książkę opowiadającą o małżeństwie (może nie o tym, jak małżonkowie żyją), a raczej o stanie zwanym duchowością. Jej tytuł to ,,Duchowość małżeńska według Jana Pawła II", autor to Yves Semen.
Książka ta jest dla tych, którzy myślą o małżeństwie i chcą się do niego dobrze i owocnie przygotować, ale i dla tych, którzy już w tym stanie, czy wręcz powołaniu – już trwają od lat (a tak na marginesie, to autor tłumaczy, jaka jest różnica pomiędzy oboma tymi określeniami). Co więcej: Semen zaznacza, że dobrze byłoby, aby pozycję tę przeczytały obie osoby.
Wewnątrz mamy do czynienia z nauką o wielu rzeczach, ale wśród nich są i te ważne w codziennych relacjach (nie tylko małżeńskich) jak np. wybaczanie, akceptacja charakteru i wyglądu drugiego człowieka, ale i siebie. Często jeden błąd może kosztować aż tak wiele. Autor oczywiście porusza i takie sztandarowe pytania, jak to o radzenie sobie z ograniczeniami małżonków, czy: jakie bariery mogą wyjść na jaw dopiero po ślubie, a w narzeczeństwie oczywiście były dobrze zakamuflowane.
Wszystkie swe rozważania autor opiera o cykl nauk Jana Pawła II, stojących u progu pontyfikatu Papieża Polaka. W oparciu o tę spuściznę porusza sprawy ważne i istotne. Dowiadujemy się na przykład, że małżeństwo trwa nawet po śmierci i nie jest zerwane. W innym miejscu jest o stanie, gdy druga połowa odchodzi na wieczność, oraz czym wtedy ta żałoba jest. W oparciu o papieską naukę jest o różnicy pomiędzy zakochaniem, a prawdziwą miłością. Nie mogło też zabraknąć omówienia tego, co zrobić, gdy nagle przeminie okres zauroczenia i nietrwałego stanu ciągle jeszcze trwającego ,,zakochania" po ślubie (które to zauroczenie naprawdę jest bardzo krótkie i nietrwałe), a także jak przejść przez tę rutynę. Autor to wszystko opiera o naukę Kościoła, papieskie pisma, oraz nauczanie typowo świeckie, poparte psychologią małżeńską. Semen nie boi się poruszać tematów ,,intymnych", ale mówi i o tych powszechnych, żeby nie rzec: powszednich sprawach.
Sam Jan Paweł II zostawił bardzo obszerne materiały dotyczące teologii małżeństwa, więc czemu by nie mówić o tym i nie pisać? Szczególnie, że ta gałąź jest obecnie bardzo popularna i chętnie zgłębiana.
W książkę tę trzeba się po prostu wgryźć. Jak sam autor powiedział w Słowie Wstępnym: są tu treści zaczynające się od tych ogólnych, a zmierzające ku pytaniom trudnym (a zarazem potrzebnym).
----------------------
Zdjęcie okładki, cytat oraz logo pochodzą ze strony Wydawnictwa (link na górze posta)
Zdjęcie okładki, cytat oraz logo pochodzą ze strony Wydawnictwa (link na górze posta)
Mam nadzieję, że ciekawa ;)
OdpowiedzUsuńDająca na pewno do myślenia w niektórych kwestiach... no i ja jestem momentami zafascynowany psychologią zachowań ludzkich, więc przydało mi się (tak już pod kątem ratowania kilku związków :) )
OdpowiedzUsuń