niedziela, 17 lipca 2011

O tym, jak dobrze przeżyć małżeństwo...


Chciałbym za ostatnią już książkę do recenzji podziękować Pani Jolancie Wendland i Wydawnictwu Święty Wojciech.

,,Chcieć zmienić drugiego – czy choćby mieć nadzieję na to, że się zmieni, to największa iluzja małżeństwa. Drugi jest tym, czym jest, razem ze swymi ograniczeniami. I trzeba go kochać takim, jakim jest – trzeba kochać autentyczną osobę, a nie wyśniony ideał".

Małżeństwo to w naszej głowie na pierwszy rzut oka żona i mąż, ta pierwsza gotuje ciepły obiadek, aby małżonek po całym dniu pracy mógł posilić się. I pewnie za chwilę odezwą się głosy, jakoby zbyt szufladkuję, nie znam życia, kobieta ma takie same prawa jak mężczyzna, że nie jej miejsce w kuchni... i wiele innych zarzutów (wiem ponadto to wszystko), ale mówiłem: pierwsza myśl, więc nie żadna prawda życiowa :) Chciałbym przedstawić książkę opowiadającą o małżeństwie (może nie o tym, jak małżonkowie żyją), a raczej o stanie zwanym duchowością. Jej tytuł to ,,Duchowość małżeńska według Jana Pawła II", autor to Yves Semen.

Książka ta jest dla tych, którzy myślą o małżeństwie i chcą się do niego dobrze i owocnie przygotować, ale i dla tych, którzy już w tym stanie, czy wręcz powołaniu – już trwają od lat (a tak na marginesie, to autor tłumaczy, jaka jest różnica pomiędzy oboma tymi określeniami). Co więcej: Semen zaznacza, że dobrze byłoby, aby pozycję tę przeczytały obie osoby.

Wewnątrz mamy do czynienia z nauką o wielu rzeczach, ale wśród nich są i te ważne w codziennych relacjach (nie tylko małżeńskich) jak np. wybaczanie, akceptacja charakteru i wyglądu drugiego człowieka, ale i siebie. Często jeden błąd może kosztować aż tak wiele. Autor oczywiście porusza i takie sztandarowe pytania, jak to o radzenie sobie z ograniczeniami małżonków, czy: jakie bariery mogą wyjść na jaw dopiero po ślubie, a w narzeczeństwie oczywiście były dobrze zakamuflowane.

Wszystkie swe rozważania autor opiera o cykl nauk Jana Pawła II, stojących u progu pontyfikatu Papieża Polaka. W oparciu o tę spuściznę porusza sprawy ważne i istotne. Dowiadujemy się na przykład, że małżeństwo trwa nawet po śmierci i nie jest zerwane. W innym miejscu jest o stanie, gdy druga połowa odchodzi na wieczność, oraz czym wtedy ta żałoba jest. W oparciu o papieską naukę jest o różnicy pomiędzy zakochaniem, a prawdziwą miłością. Nie mogło też zabraknąć omówienia tego, co zrobić, gdy nagle przeminie okres zauroczenia i nietrwałego stanu ciągle jeszcze trwającego ,,zakochania" po ślubie (które to zauroczenie naprawdę jest bardzo krótkie i nietrwałe), a także jak przejść przez tę rutynę. Autor to wszystko opiera o naukę Kościoła, papieskie pisma, oraz nauczanie typowo świeckie, poparte psychologią małżeńską. Semen nie boi się poruszać tematów ,,intymnych", ale mówi i o tych powszechnych, żeby nie rzec: powszednich sprawach.
Sam Jan Paweł II zostawił bardzo obszerne materiały dotyczące teologii małżeństwa, więc czemu by nie mówić o tym i nie pisać? Szczególnie, że ta gałąź jest obecnie bardzo popularna i chętnie zgłębiana.

W książkę tę trzeba się po prostu wgryźć. Jak sam autor powiedział w Słowie Wstępnym: są tu treści zaczynające się od tych ogólnych, a zmierzające ku pytaniom trudnym (a zarazem potrzebnym).

----------------------
Zdjęcie okładki, cytat oraz logo pochodzą ze strony Wydawnictwa (link na górze posta)

2 komentarze:

  1. Mam nadzieję, że ciekawa ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dająca na pewno do myślenia w niektórych kwestiach... no i ja jestem momentami zafascynowany psychologią zachowań ludzkich, więc przydało mi się (tak już pod kątem ratowania kilku związków :) )

    OdpowiedzUsuń

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin