poniedziałek, 10 października 2011

Gdy za oknem jesień, ja proponuję ,,Przedwiośnie" :)

Niektóre książki nie dają nam się jednoznacznie ocenić. Sami nie wiemy, czy im ulegliśmy, czy może wręcz przeciwnie. Taką pozycją jest ,,Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Książka ta stała się jakiś czas temu sławna za sprawą powieści, która przekazuje dalsze losy Cezarego Baryki, ale jako zombie (nie czytałem, ale według mnie to żałosne i niewarte uwagi). No to może po takim chaotycznym wstępie warto by przejść do rzeczy?

Klasyk przez wielkie ,,k", więc o samej fabule może powiem niewiele. Główny bohater: Cezary Baryka ma staranną lekcję patriotyzmu we krwi, szuka swego miejsca i za wszelką cenę chce do czegoś dojść, chce zmieniać świat, a w swym postępowaniu jest jak doktor Judym z innej powieści Żeromskiego. Jedno z moich skojarzeń: ,,to taki międzywojenny Kordian, który przemierza świat w poszukiwaniu spełnienia idei i który poświęca siebie, aby odkryć mechanizmy rządzące światem. I co? I zależy co kto rozumie przez zachowanie Czarka. Jest niestała w uczuciach kobieta, mamy ustrój polityczny, są ludzie opowiadający o sytuacji w świecie (uwaga, jest nawet kilka odmiennych i wręcz zaprzeczających się opinii), widziałem ciągłe poszukiwanie i nic praktycznie nie mówiący finał! Ile w Baryce z Kordiana? Na to musi sobie każdy sam chyba odpowiedzieć. Nie wiem, czy to już jakaś przypadłość, czy wręcz nie, ale w większości polskich książek widzę wyraźny ślad romantyzmu (czyżby jakaś choroba narodowa?).

Bohater sprzeciwia się panującemu ładowi, jest podatny na czyjeś opinie, szuka, błądzi i często gubi się. Żeromski w tej książce moim zdaniem nie pokazał takiego kunsztu jak np. w ,,Ludziach bezdomnych", czy w typowej młodzieżówce, jaką są ,,Syzyfowe prace", ale tę pierwszą z ,,Przedwiośniem" łączy bardzo wiele. Zacząć wyliczanie można od kreacji głównego bohatera, a zakończywszy na ostatnich scenach wyboru między kobietą a swoimi ideami (choć w opisującej przeze mnie powieści jest to mniej wyraziste i na całkiem innej zasadzie, ale skojarzenie mi się nasunęło). Można w sumie coś tam zarzucić tej książce, ale na pewno nie to, że nie jest dojrzała. Żeromski napisał powieść, która może jest nazbyt poważna w swej formie i w swym przekazie. Jest tu ostra krytyka komunizmu, powielanie fałszywych wiadomości o Polakach przez partyjnych ,,towarzyszy", ale i jest druga strona medalu: zwrócenie uwagi na błędy ludzi, którzy cieszyli się świeżą jeszcze wolnością, jest tu krytyka tkwienia w tym, co dawne. Żeromski bardzo mocno umoralnia, a trafia w bardzo czuły punkt, jakim jest nasza państwowość, uczucie przynależności narodowej i patriotyzm. ,,Ludzie..." to opowieść o ideałach, pracy w służbie bliźnim, ,,Syzyfowe..." to w pewnym sensie nadzieja na lepszą przyszłość, ale i pokazanie trudu w służbie zbudowania tej przyszłości mimo przeciwności. ,,Przedwiośnie" jednak to mocny przekaz. Autor nie zostawia suchej nitki na pewnych przywarach ludzkich. Krytykuje i przy okazji umoralnia. Mocny przekaz i jakże czasem aktualny w XXI wieku, kilkadziesiąt lat po opublikowaniu powieści.

W polskim kanonie bardzo lubię zawarcie wszystkiego, co tylko może być w literaturze. Obok walki, krytyki, miłości, refleksji, dobrze ukształtowanych bohaterów, mamy wiele walorów. ,,Przedwiośnie" to właśnie jedna z tych wielopłaszczyznowych książek. To kanon, który warto znać, ale i powieść licząca raptem 200 stron z haczykiem. Książka na mnie nie wywarła aż takiego wpływu, żeby po nocach śniło mi się zebranie komunistów, albo nielegalna podróż bohatera pociągiem, ale i tak warto zapoznać się. Zakończenie mnie odrobinę zawiodło, ale lubię takie smutne końcówki i otwarte zostawienie sprawy.

Książkę udało mi się w błyskawiczny sposób przeczytać dzięki dołączonemu audiobookowi, który przyszedł mi z pomocą, gdy traciłem nadzieję na zaczęcie i skończenie tej książki w jedno popołudnie. W sumie w jeden dzień nie przeszedłem i odrobinka mi została na inny termin, ale pomoc płyty była niezastąpiona. Wiem, że jest wiele wydań ,,Przedwiośnia" na rynku, ale ja polecam to z audiobookiem od Zielonej Sowy. Naciągnąłem w zeszłym roku mamę na to, aby zakupiła kilka książek z tej serii i dzięki temu udało mi się  szybko  przejść przez ,,Lalkę", ,,Zbrodnię i karę", ,,Nad Niemnem", a teraz przez ,,Przedwiośnie" (warto, gdy nie można sobie pozwalać na delektowanie się słowem, a chce się szybko znać poszczególne utwory). Nic nie zastąpi tekstu, ale czasem lepiej mieć przed oczyma tekst i słyszeć w uszach jego interpretację. Człowiek często zwalnia obroty, bo oczy się męczą, a lektor trzyma poziom :) No, i fajne też są dodatki wewnątrz (będę musiał do nich zajrzeć, aby czegoś ciekawego się dowiedzieć o samym ,,Przedwiośniu" i problematyce powieści). Polecam, bo obok dobrze wydanych książek dostajemy w prezencie audiobooka :)

------------------
Okładka pochodzi z:  
http://www.zielonasowa.pl/pomysl_na_prezent/Przedwiosnie-409/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin