środa, 19 października 2011

Zielona Sowa do matury z polskiego

Jak nie zagubić się w natłoku bohaterów literackich, aby nie mylić Kordiana z Konradem? Co zrobić, aby zrozumieć różnicę pomiędzy ,,pomnikiem trwalszym niż ze spiżu", a anonimowością średniowiecznych twórców? I wreszcie: jak ogarnąć podstawową wiedzę z zakresu literatury i dobrze sobie to rozłożyć na cały rok maturalny? A no nie inaczej, jak z ,,Językiem polskim. Tydzień po tygodniu do matury" wydanym przez Zieloną Sowę.

Pozycja ta to 30 rozdziałów, które są ułożone kolejnymi tygodniami. Każda lekcja to zaledwie kilkanaście stron i można w sumie w jeden dzień nadrobić cały tydzień, ale pozostają do matury nam jeszcze inne przedmioty do powtórki, więc warto małymi kroczkami dochodzić do celu. Co mi się podoba w tej książce, to chronologiczny opis epok. Dany okres rozpoczyna wstęp w postaci zestawienia ważnych informacji, nawiązań, dzieł i odbicia we współczesności motywów literackich. Są także wyjaśnione ważne pojęcia, problematyka tekstów omawianych w szkole na lekcjach, a nawet co jakiś czas pojawiają się testy sprawdzające naszą wiedzę. No dobrze, ale epok jest zaledwie kilka, a tygodni 30. Co w takim razie wypełnia resztę książki? A no niektóre okresy w literaturze rozłożono na kilka rozdziałów. Romantyzm jest bardzo istotny i pewnie dlatego zajmuje znacznie więcej, niż jeden dział z antykiem. Podobnie jest także chociażby z rozlegle opisanym XX-leciem międzywojennym itd. Moim zdaniem bardzo ważną rzeczą w książce jest właśnie ten brak chaotyczności na zasadzie pomieszania epok w jednym rozdziale. Znacznie łatwiej jest się uczyć, gdy mamy cały zakres dotyczący danej epoki zawarty w jednym miejscu, a nie porozrzucany. Ta pozycja właśnie się tego trzyma, choć przy nawiązaniach wspomina też kolejne epoki, twórców i dzieła. Nie wprowadza to jednak w zbytnie zamieszanie. Podoba mi się, że autorzy kierują się typowo humanistyczną zasadą i w trosce o to, aby uczeń się nie ,,przepracował" na koniec danego tygodnia polecają coś do zrelaksowania się. Są to zazwyczaj pozycje filmowe, czasem teatralne, coś pojawi się z literatury, czy muzyki. I tak na chybił-trafił: jeden z tygodni, akurat omawiający XX-lecie, proponuje ekranizację ,,Przedwiośnia", film o Hance Ordonównie, a do poszeleszczenia kartkami przy wieczornej lampce wspomnienie o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Każdej propozycji towarzyszy króciutki opis lub uzasadnienie decyzji: ,,dlaczego akurat to?".

Kilka ostatnich rozdziałów to arkusze maturalne obu części: otwartej i zamkniętej. Autorzy zadbali o klucz odpowiedzi, dzięki czemu możemy się sprawdzić. A co, jeśli akurat podobne polecenie pojawi się na maturze, tylko że na innych przykładach? :)

Książka przygotowuje do matury na obu poziomach. Te dodatkowe treści zostały zakreślone innym kolorem. I tak ktoś chcący zdawać podstawę, według książki nie musi wczytywać się w parnasizm, czy treść i problematykę ,,Procesu" Kafki (ale może warto chwilę poświęcić na coś nadprogramowego?). Mój uśmiech wywołało wspomnienie o Lewisie i Tolkienie i na dodatek bez przekręcania ich imion i nazwisk, jak ,,na złość" czyni wiele publikacji, a nawet podręczników. Wiadomo, że świat się nie kręci wokół tych dwóch, ale obecność moich ulubionych autorów w tejże pozycji sprawiła mi radość :)

Polecam bardzo gorąco, bo mamy książkę, która nam rozkłada wiedzę na wiele tygodni, przez co raz w tygodniu na pewno znajdziemy tę godzinkę na prywatne korepetycje we własnym domu. Wiedzę warto uzupełniać jeszcze o inne repetytoria, ale pozwoli to tylko na dużo lepszy efekt na maturze.

Za książki oraz za możliwość ich zrecenzowania dziękuję bardzo serdecznie Wydawnictwu Zielona Sowa oraz Pani Kornelii Balcarek z Wydawnictwa.
 ----------------------
Logo oraz zdjęcia okładek są zawarte na stronie Wydawcy (link powyżej)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin