wtorek, 22 listopada 2011

Po co nam cierpienie?

 ----------------------------------------------------------
 
 Dziś rocznica śmierci C.S. Lewisa. Pamiętajmy o tym wybitnym pisarzu z pasją, teologu z zamiłowania,  historyku z zawodu, filozofie z życiowego doświadczenia. C.S. Lewis - autor cyklu narnijskiego, powieści dla dorosłych, s-f, historii fantasy, kazań, pogadanek, rozważań, powieści epistolarnych, esejów, książek z zakresu religii, moralności, etyki, filozofii, literatury romantycznej, średniowiecza i renesansu itp. itd. Recenzja ,,Problemu cierpienia", jednej z kluczowych książek w twórczości Lewisa, choć pomijanej często przy próbach analizy prac pisarza.

----------------------------------------------------------- ,,Miłość to nie ospale wyrażone pragnienie dobrodusznego staruszka, abyśmy byli szczęśliwi tak, jak tego chcemy. Miłość to nie chłodna filantropia skrupulatnego urzędnika. Miłość to nie troska gospodarza, który czuje się odpowiedzialny za wygodę swych gości. Miłość to pochłaniający ogień. Miłość, która stworzyła światy – wytrwała jak miłość artysty do swojego dzieła; despotyczna jak miłość człowieka do psa; przezorna i czcigodna jak miłość ojca do dziecka; zazdrosna, nieubłagana, wymagająca jak miłość między mężczyzną i kobietą. Nie wiem, jak to możliwe. Pojąć, czemu wszystkie stworzenia – by nie rzec: stworzenia takie jak my – mają tak wielką wartość w oczach swego Stwórcy, przekracza możliwości rozumu. Jest to z pewnością brzemię chwały, które przewyższa nasze zasługi, jak również, prócz rzadkich chwil łaski, nasze pragnienia".


Z cierpieniem we współczesnym świecie spotykamy się na każdym kroku. Stan ten jest obecny w literaturze, religii i psychice ludzkiej już od antyku. W ,,Biblii" cierpiał Hiob, w wierzeniach Greków Demeter rozpaczała po utracie swej córki, a stanu tego nie zna nikt lepiej, jak ktoś, kto właśnie utracił kogoś bliskiego. Jaki jest sens cierpienia? Skąd bierze się to uczucie? I jak ma to się do natury zwierząt? Opowie nam o tym nasz stary znajomy C.S. Lewis – twórca nieśmiertelnie żywej Narnii, wielu rozpraw z zakresu teologii, filozofii i moralizatorstwa, oraz autor trylogii s-f. Tym razem Profesor zaprasza nas do lektury książki pt. ,,Problem cierpienia".

Lewis tradycyjnie zanim przejdzie do sedna sprawy, kilka rozdziałów poświęca na wprowadzenie do tematu i ukazanie wielu istotnych stanowisk. Nie rzuca czytelnika na głęboką wodę, ale skrupulatnie uświadamia go. Dzięki temu mamy rozdziały o Miłości Bożej, złej naturze człowieka, a także Upadku istot ludzkich. Autor także i w tej pozycji jest jak badacz. Przemierza stosy teorii, opinii, koncepcji i czasem wychyla się spoza stosu ksiąg, aby uśmiechnąć się do czytelnika.

Właściwie Lewis porusza trudną tematykę, ale jak zawsze ma dystans do samego siebie. Autor tłumaczy to, co zawiłe, a także nie odmawia sobie użycia barwnych przykładów i na dodatek prostych – prostych, bo zaczerpniętych z życia.

Planowałem bardzo długo zapoznanie się z tą książką, a po lekturze ,,Smutku" tego autora i już po samym tytule tej pozycji spodziewałem się, że to kolejna z przygnębiających książek. Jest całkiem odwrotnie. ,,Problem cierpienia" to po prostu następna praca Lewisa poświęcona wyjaśnieniu danego zagadnienia. To taka sama pozycja jak np. ,,Cztery miłości", ,,Chrześcijaństwo po prostu", czy ,,Cuda".

Może nie jest to książka na kocyk plażowy, lub na wyłącznie odrobinkę wolnego czasu (ze względu na tematykę), ale naprawdę dla osób zainteresowanych jest to cenna skarbnica wiedzy. Nawet jeśli nie spamięta się wszystkich szczegółów i informacji (niestety uroki ludzkiej natury), to zawsze można powracać do wywodów Lewisa.

,,(...) książki, które naprawdę kochasz, łączy ze sobą tajemna nić. Wiesz bardzo dobrze, co jest tą wspólną cechą, która sprawia, że je kochasz, chociaż nie możesz ująć tego w słowa - lecz większość z twoich przyjaciół nie widzi tego wcale i często zastanawia się, dlaczego lubiąc to, możesz lubić także i tamto".

RECENZJA NAPISANA DLA 
 KSIĘGARNI INTERNETOWEJ GLORIA24.PL


-------------------
Cytaty kolejno z:
1) C.S. Lewis - ,,Problem cierpienia", wyd. Esprit 2010, przeł. A. Wojtasik, str.54-55
2) (tamże), str. 181

Ilustracja pochodzi z:
http://gloria24.pl/problem-cierpienia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin