piątek, 6 kwietnia 2012

Spotkanie z Madame Guyon

W jaki sposób wyrzec się swych wad, porzucić przeszkody, które oddzielają nad od Boga i jak w pełni zawierzyć się Stwórcy? Pytanie nie należy do najłatwiejszych, ale z pomocą wielokrotnie przychodzili nam różni święci lub ci, którzy w swym życiu powierzyli się w pełni Bogu. Doskonałym przykładem może tu być książka P. Thompson pt. ,,Madame Guyon. Męczennica Ducha Świętego". Tytułowa Madame była przepiękną kobietą wywodzącą się z arystokracji. Wyszła za mąż, wkrótce na świecie pojawiło się dziecko, ale ona czuła, że to nie jest to, że nie tak chce, aby wyglądało jej życie. Słyszała wewnątrz pragnienie bycia blisko Boga. Musiała zmagać się ze swą pięknością, miała pod górkę z teściową, męczyła ją walka ze swymi wadami... no i to poczucie zagubienia. Czy śmierć męża pozwoliła Madame Guyon spełnić swe marzenia? No bo przecież plan bycia zakonnicą stał się niemożliwy za sprawą posiadania dziecka. Czy będąc matką można chcieć wstąpić do klasztoru? I dlaczego przed tą kobietą tak ciężka droga i problemy, które towarzyszy jej aż do śmierci i to także będące czasem sprawą duchownych?

Książka ta to po części powieść, po części fabularyzowana biografia mistyczki, która żyła na co dzień niegasnącą i pełną szczerości wiarą i miłością ku Bogu, która wprowadziła wiele innowacyjnych nauk, za które w XVII wieku mogła grozić śmierć. To opowieść o kobiecie, która wyrzekła się własnego ,,ja", zaufała w pełni Bogu, żyła Pismem Świętym, pisała i w której pismach doszukiwano się błędów. Autorka w swą książkę wplata fragmenty autobiografii Madame Guyon, tworzy dialogi, a czasem wtrąca swe własne komentarze. Książka ta nie jest jednak przez to ciężka w odbiorze lub chaotyczna. Wszystko czyta się płynnie i lekko. Autorka przybliża postać francuskiej mistyczki, o której niewiele osób słyszało (przyznam się, że wcześniej moja wiedza była bliska zeru). Na przykładzie Madame Guyon widzimy piękną i pełną relację miedzy między człowiekiem a Bogiem. Bohaterka książki wszystko, co czyni, robi na chwałę Boga. Mimo cierpień i odrzucenia od ludzi wie, że nie to się liczy. Na swej drodze spotyka ludzi, którzy ułatwiają jej znoszenie cierpień pochodzących od innych. Co więcej: Guyon godzi się na te cierpienia.

Książka ta to piękne świadectwo, które potrafi poruszyć, gdy odpowiednio je przyjmiemy. Wplecione w treść tejże pozycji nauki mistyczki pozwolą inaczej spojrzeć na wiele kwestii, jak choćby nie oczekiwanie od Boga ciągłych uniesień i cudów, ale wierze mimo braku jakiś znaków. Wątek fabularny także może dostarczyć rozrywki i pokazać zmagania kobiety, która chciała być ponad wszystko wierna Bogu i wycierpiała się wiele za przyczyną ludzi, ale w cierpieniu tym widziała sens i radość, która wypełnia całe wnętrze.


Za możliwość zrecenzowania książki 
dziękuję Wydawnictwu Logos

Zapraszam także na recenzję innej książki od Wydawnictwa Logos 
u zaprzyjaźnionej blogerki Erato 
(link do recenzji)
---------------------
Logo oraz zdjęcie okładki pochodzą ze strony Wydawcy (link powyżej)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin