wtorek, 10 kwietnia 2012

Zachęcony ,,Kościołem dla średnio zaawansowanych", a z drugiej strony będąc ciekawy, sięgnąłem po książkę Szymona Hołowni ,,Bóg. Życie i twórczość". Pierwszym wrażeniem może być to, że autor tym razem podjął trudny temat, z którym na przestrzeni wieków starały się zmierzyć autorytety teologiczne, filozoficzne, fizyczne i jeszcze zapewne i inne, o których istnieniu nie wiemy. Aby książce nadać jasności i przejrzystości, pan Szymon zaczyna od pytania o istnienie Boga. Rozważa ,,za" i ateistyczne ,,przeciw". Pokazuje problem z dwóch stron i dochodzi do wniosków, wydawać by się mogło, że prostych (ale to tylko pozór, który powstaje po dogłębnej analizie tematu). Hołownia idzie dalej i pokazuje proces powstania świata. Nie mówi przy tym: ,,pamiętaj, 7 dni i koniec!". Autor już od początku analizuje problem filozoficzny, wiedzę badaczy i daje nam płynny, plastyczny i przejmujący obraz tego, jak kształtował się świat. Gdyby podręczniki od fizyki i astronomii dawały nam takie opisy zachodzących zjawisk, pewnie w narodzie obudziłby się dawno u wielu osób zgaszony ,,gen Kopernika". Hołownia pisze nam wprost o tym, co można wyczytać w Biblii, a co uznać za słowa natchnionych pisarzy, którzy przecież nie mieli takiej wiedzy o Wszechświecie jak my. Bardzo podoba mi się przejrzystość, lekkość pióra, choć tematyka nie jest łatwa. Pan Szymon pokazuje, że wiara nie wyklucza rozumu, a rozum wiary i że obie te wartości należy ze sobą łączyć, aby mieć pełny obraz świata. Zatem wiara w Boga nie wyklucza tego, że Stwórca wykorzystał w procesie budowania świata zjawiska biologiczne i chemiczne.

Książka daje nam wykłado-przemyslenio-eseje, w których autor porusza fundamentalne tematy związane z Bogiem, teologią i wiarą chrześcijańską. Takiej lekcji towarzyszy potem ,,Poradnik", gdzie zostają przedstawione uzupełnienia, wskazówki i logiczne wytłumaczenie wielu kwestii, które mogą pojawić się w codziennych pytaniach i z pozoru postawić nas pod murem (w praktyce jednak pomogą zburzyć wszelkie mury, ale z pomocą rozumu i jasnego wytłumaczenia komuś jego wątpliwości).

Hołownia ma dar lekkiego pisania, docierania do odbiorcy i zostawiania w nim tego ,,czegoś", co czeka na wykiełkowanie. Pan Szymon jest też sprytny (ale jednak jest to chyba duża mądrość) i potrafi przewidzieć i rozwiać negujące daną kwestię argumenty ateistów. Myślę, że po książkę sięgnie niejeden niewierzący, bo znajdzie tu odpowiedzi na nurtujące pytania. Wielki plus dla Hołowni za to, że może trafiać nie tylko do osób wierzących. Kto wie, czy ktoś nie powróci do Boga właśnie dzięki tej książce, bo uświadomi sobie, że zbłądził, a jego wątpliwości były pozorne i chwilowe?

Tytuł książki jest kontrowersyjny i poniekąd szokujący (co zachęca do otworzenia pozycji choćby z ciekawości). Imię Najwyższego a pod spodem takie słowa jak: ,,życie" i ,,twórczość". Zazwyczaj kojarzy nam się to z tytułami biografii i to też nie pierwszych lepszych, bo skoro ,,twórczość" to wskazanie na twórcę i jego dzieła. No tak, ale czy Bóg w sztuce nie jest często nazywany lub ukazywany jako Architekt lub Artysta? No dobrze, ale biografia Boga? Zamiast rozmyślać nad sensem tytułu, dajmy sobie trochę czasu na lekturę (która zresztą rozwieje nasze wątpliwości).

Od czasów lektury książek C.S. Lewisa (mówię tu o tych kluczowych) spotkałem mało pozycji podobnych do tej. Były prace ciekawe, przejrzyste, napisane przystępnie, ale nie poruszały one tak trudnych spraw i to z taką płynnością. Hołownia wysuwa czasem bardzo śmiałe teorie (zresztą jak i Lewis), ale wszystko to z biegiem argumentacji staje się bardzo logiczne. Pisarz ma ogromny talent, nie zanudza i gdy na jakiś temat musi poświęcić więcej miejsca (wiadomo, że człowiek po 10 minutach skupienia zaczyna się wiercić i bujać w obłokach), to towarzyszą temu liczne dygresje, czy podobne zabiegi. Lekkość, płynność, ciekawy styl, ważne sprawy. Nie żałuję nawet jednej sekundy tej lektury. I jeszcze bardzo, ale to bardzo cieszy mnie fakt, że Hołownia jest Polakiem, bo to nasz ,,Skarb Narodowy". Kropka!

------------
Zdjęcie pochodzi z:
http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2846,tytul,B%C3%B3g.%20%C5%BBycie%20i%20tw%C3%B3rczo%C5%9B%C4%87

6 komentarzy:

 1. Jestem po lekturze większości ksiażek Hołowni i przyznam, że rozjaśniły mi wiele wątpliwości w sprawach wiary, często zachęciły do dalszych poszukiwań odpowiedzi na nurtujące pytania ;) Jestem pod wrażeniem jego talentu i błyskotliwości i podpisuję się pod Twoim stwierdzeniem, że to nasz "Skarb Narodowy". Obiema rękami! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze mam sporo przed sobą, ale nie zmienia to faktu, że chcę przeczytać wszystko :) Hołownia pisze bardzo dobrze i do tego ma ciekawy styl :)

   Pozdrawiam,

   dp

   Usuń
 2. Kilka dni temu również czytałam i recenzowałam tę książkę. Podoba mi się Twój odbiór tej książki, choć nie mogę się zgodzić ze wszystkim, co napisałeś w swojej recenzji. Na pewno jednak masz rację w tym, że Hołownia potrafi "zasiać jakieś ziarno", dać do myślenia - mnie jego książki zapadły w pamięć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa :)
   Opinia jest zapewne bardzo subiektywna, ale byłem pod wielkim wrażeniem tej książki i pisałem o Hołowni właśnie w kontekście tej pozycji. Czytałem ,,Kościół dla średnio zaawansowanych" i książka też była dobra, ale jednak coś mi zgrzytało. Na szczęście nie zraziłem się i sięgnąłem po recenzowaną książkę. Na szczęście, bo ta pozycja jest zdecydowanie o 180 stopni inna (i lepsza) :)

   Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego :)

   dp

   Usuń
 3. Widzę, że nie tylko ja Lubię Twórczość Hołowni. Zapraszam na mojego bloga Książki Warte Przeczytania . Tam recenzje dwóch książek tego autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłem już na blogu jakiś czas temu i nawet zostawiłem komentarz pod Hołownią :)


   Pozdrawiam i dzięki za odwiedziny :)

   dp

   Usuń

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin