wtorek, 26 czerwca 2012

Alegoryczna walka o życie... wieczne

Skąd bierze się bezgraniczne przywiązanie do świata? Czy dlatego, że jeszcze nikomu nie udało się odkryć podobnej przestrzeni, która spełniałaby taką samą rolę, jak nasza planeta? Ten niełatwy problem, ale poszerzony dodatkowo o alegorię i pytania dotyczące życia, śmierci, przemijania, ludzkiej natury... wiary w życie wieczne porusza tytułowy bohater książki ,,Lazarus ze świata Lambdy" (Christine Voegel-Turenne).

Lambda to kraina, o której wszyscy mówią, że to istna utopia. Mieszkańcom nie żyje jakoś szczególnie dobrze, prowadzą przeciętny żywot, ale skoro nie ma innego miejsca do wypełniania swego bytu, to dlaczego krytykować ich dom? Świat bez słońca, który otaczają wysokie góry, a wokół płynące rzeki pełne łez, czy jest w tym coś pięknego? Mieszkańcy Lambdy wierzą, że tak, ale nie Lazarus, który pewnego dnia odchodzi z tego świata według odwiecznego porządku rzeczy. My powiedzielibyśmy, że po prostu umiera, ale tak naprawdę odbywa Podróż, która jest zakończeniem doczesnego bytu. Ale to, co widzi po drodze i tam ,,na górze", całkowicie go przemienia i wprawia w ogromny zachwyt. Jeden komputerowy błąd i chłopak z powrotem trafia na sam dół, mając podcięte skrzydła i pamięć o świecie, którego nie widać, a który jednak istnieje.

Kolejne opowiadanie wydane przez Wydawnictwo Promic to historia o wyzbyciu się ziemskiej natury i przyzwyczajeń, obmyciu się z doczesności oraz win, i stanięcie przed Bogiem takim, jakim się się jest.  Autorka postawiła na ukazanie ,,świata poza" - poza życiem doczesnym, poza czasem, poza ziemskimi skłonnościami i błędami wynikającymi z ludzkiej ułomności. To krótkie opowiadanie stara się odpowiedzieć na ponadczasowe pytanie o ,,życie po życiu" i odwieczne przywiązanie do tego, co namacalne i obecne wokoło. To zadziwiające, że na zaledwie 75 stronach książeczki nie będącej przecież jakiegoś szczególnie wielkiego formatu, udało się zawrzeć tyle treści, które nie są nawet pracą badawczą, czy popularnonaukowym studium, a zwyczajnym opowiadaniem o nadzwyczajnie ważnej treści. Wędrówka z bohaterem jest wyjątkowa, bowiem na pierwszy plan wysuwa wniosek, że wieczna nagroda wymaga wysiłku. Niby prawda prosta, bo przecież wielokrotnie słyszana, ale zapewne niewielu ludzi myślało o tym tak na poważnie. Walka, jaką musi stoczyć bohater, a także fizyczne cierpienie spowodowane zdzieraniem z siebie brudnej skorupy, aby stanąć przed Bogiem w prawdzie, już nie czyni tej tezy taką prostą i popularną. Styl książki i treść mają w sobie tę iskrę metafizyki, baśniowości, ale i alegoryczną wymowę. Na skrzydełku książki napisano, że to opowieść o życiu, śmierci i zaświatach. Każdy jednak po lekturze rozbuduje tę listę o wiele innych przykładów, jak np. relacja Bóg-człowiek, walka o wieczną nagrodę, wyzbycie się ziemskiej powłoki ludzkiej natury, przywiązanie do życia, miłość Stwórcy...

Człowiek zawsze bał się tego, co nieznane, niezgłębione, niepotwierdzone racjonalnymi dowodami, niepoznane empirycznym zbadaniem. Jednak wszyscy wiedzą, niezależnie od wyznania (nasi przodkowie także nie byli w tej kwestii innego zdania), że TAM ,,coś" jest. Autorka oswaja nas (taki zresztą był cel tej książki) z tą myślą, stara się otworzyć nasze serca na Wieczność. Sięga przy tym po gatunek do tego idealny, czyli po parabolę. To, co wyróżnia tę książkę, to fakt, że jest to opowieść uniwersalna i ponadczasowa (co się współcześnie rzadko zdarza) i tak naprawdę nie jest skierowana do wyznawcy danej religii, czy też systemu filozoficznego. Warto zatem z bliska przyjrzeć się ,,Lazarusowi ze świata Lambdy".
Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Pani Ani oraz Wydawnictwu Promic-------------

Zdjęcie okładki pochodzi z:
http://www.empik.com/lazarus-ze-swiata-lambdy-voegel-turenne-christine,p1049630182,ksiazka-p

Logo pobrane ze strony:
http://www.przeznaczeni.pl/page/show/id/4

5 komentarzy:

 1. Nie wiem jak mam skomentować tą książkę. Pierwszy raz o niej słyszę, a i mam mieszane uczucia. Raczej nie skorzystam, choć ciekawie o niej napisałeś. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa :)
   Książka jest nowością, więc trochę nieznana na razie :)

   Usuń
  2. Być może uda mi się na nią w końcu trafić. ;)

   Usuń
 2. Ten komputerowy błąd ostatnio kojarzy mi się bardzo zabawnie - z całkiem bezsensownym serialem, w którym rozpoczynał on całą fabułę :) No ale tak całkiem poważnie - alegoryczne opowieści najmocniej trafiają do czytelnika, a te o życiu po życiu zawsze ciekawią, bo nikt do końca nie wie, czego możemy się 'tam' spodziewać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brzmi zabawnie, ale wcale nie jest mi do śmiechu, gdy chcę odpisać na komentarze, a nie mogę xD :D

   Usuń

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin