poniedziałek, 2 lipca 2012

Język Mistrzów

Wczoraj w finałowym meczu Euro 2012 wygrała Hiszpania, euforia trwa, a kibice starają się mówić jak najwięcej w języku polskim (choć ten wcale do najłatwiejszych nie należy). A my co na to? Zgromadźmy choć podstawową wiedzę, aby porozmawiać z Mistrzami Europy, pogratulować im, bądź też wspólnie świętować ich zwycięstwo i  naszą radość z bycia gospodarzami. Z pomocą przyjdzie ,,Hiszpański. Kurs podstawowy" wydany przez Wydawnictwo Edgard.

Książka zawiera 11 działów z gramatyką i 13 części leksykalnych ze słownictwem oraz przydatnymi zwrotami, a także zadaniami do sprawdzenia zdobytej wiedzy. Dzięki temu nie zginiemy w natłoku treści, a będziemy mieć w jednym miejscu to, czego potrzebujemy (gramatykę lub słownictwo). W nauce języka zazwyczaj stawia się na wyuczenie gotowych konstrukcji i zdań, a gramatykę często zostawia się na wyższy poziom wtajemniczenia. Układ książki pozwala nam poznać zasady języka i polecieć do przodu, aby zaczerpnąć wiedzy praktycznej, bądź też od razu przejść do sedna, a potem z bagażem doświadczeń zadawać pytania ,,dlaczego?". Kurs oprócz podstawowego słownictwa posiada także ramki z zagadnieniami dodatkowymi ,,dla ambitnych". Opanowanie podstaw na poziomie komunikacji nie wymaga poznawania tych zwrotów, ale warto się z nimi zaprzyjaźnić i wyjść nawet poza kart tejże książki. No ale nauka to nie tylko ciężka praca. Nasz trud uprzyjemniają wstawki dotyczące kultury hiszpańskiej. Czy wiedzieliście wcześniej czym jest bocadillo z tortillą ? Bo ja nie wiedziałem, ale już sama nazwa brzmi dosyć apetycznie.

Wszystkie tez cechy książki są oczywiście na plus i pozwalają efektywnie się uczyć, ale autorzy kursu przygotowali prawdziwą bombę dla tych, którzy mają ambicje i chcą szybko opanować język hiszpański. Dostajemy w pakiecie 2 płyty CD, na których mamy nagrania profesjonalnych native speakerów. Lektorzy mówią wyraźnie, wolno i da się z nimi dobrze nauczyć. Ale żeby było jeszcze łatwiej, to płyty są w pełni zsynchronizowane z podręcznikiem (oczywiście poza tymi tekstami o kulturze i wstawkami ,,dla ambitnych"). Można uczyć się z samych płyt (dla osób z rozwiniętymi kanałami słuchowymi), można tylko czytać (dla wzrokowców), ale na całe szczęście u większości ludzi są rozwinięte przynajmniej dwa kanały percepcji, więc akurat można się obyć z językiem na oba sposoby.  Tylko co zrobić, gdy chcemy się szkolić w podróży, w metrze, autobusie, pociągu? Jeśli ktoś chce się uczyć języka, to szuka dobrych podręczników i nie patrzy na format (często kosztem wożenia w plecaku wielkich cegieł). Kurs przygotowany przez Wydawnictwo Edgard ma format odrobinę mniejszy od zwykłego zeszytu, przy czym zawarte tu treści są jak najbardziej obfite w wiedzę i rozmiar wcale nie wpływa na jakość.

Podręcznik posiada zakres 1700 słów i wyrażeń, które po wypraktykowaniu i przyswojeniu pozwolą nam wpisać sobie do CV poziom A1-A2. Niewątpliwie jest to wiedza podstawowa, ale po solidnym przestudiowaniu kursu będziemy umieli coś zamówić w restauracji, zapytać się o drogę, czy też wezwać pomoc. Podstawy są ważne, bo bez nich ani rusz, ale Wydawnictwo Edgard proponuje wiele pozycji uzupełniających, które pozwolą kontynuować nasza naukę na wyższym poziomie. Cała oferta jest oczywiście dostępna na stronie, ale ja znalazłem niewielki folderek informacyjny w pudełku z płytami. Sprawdziłem i potwierdzam: jest z czego się uczyć :) Nie dość, że podręcznik bardzo przejrzyście napisany, a płyty zawierają prawie 2,5h nagrań profesjonalnych native speakerów, to na dodatek cena stanowi równowartość 1 godziny w szkółce językowej (i to po dużym rabacie). Może warto spróbować nauczyć się czegoś nowego? Hiszpański uzależnia i łatwo się w nim zakochać (i to ze wzajemnością).Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Edgard


2 komentarze:

 1. Haha, pomysł na tytuł świetny, ale nie domyśliłam się, że chodzi o Hiszpanię - myślałam że raczej masz na myśli jakiś literackich mistrzów :)

  Jeśli chodzi o hiszpański... No cóż, trzy lata temu bardzo chciałam się go nauczyć, kupiłam nawet kilka książek - oczywiście Edgardowych, bo jak nauka języków to moim zdaniem tylko z nimi :)) - i do tej pory pamiętam jeszcze jakieś podstawy, ale musiałam odłożyć ten język na bok, bo z początkiem liceum przyszedł francuski, a nie chciałam ich sobie mieszać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już Ci zazdroszczę tego wtajemniczenia w hiszpański i francuski :) No ale muszę się poważnie przycisnąć i wziąć za naukę języków obcych (a pogoda i ciągłe zabieganie wszystkie te plany burzy) :D

   Usuń

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin