czwartek, 12 lipca 2012

Nawet podczas wojny przeciwieństwa się przyciągają.


Miłosierdzie, które nie patrzy na sytuację polityczną, czy konflikt wojenny. Wzajemne zrozumienie, choć wiele ich dzieli. Wszechobecny świst kul i ciche wnętrze klasztoru. ,,Requiem dla młodego żołnierza. Monte Cassino" Renée Bonneau to opowieść różniąca się od wielu jej podobnych, a jednocześnie jest prawdziwa i szczera do bólu. Bo czy, tak jak głosi hasło z okładki, ,,tak naprawdę najtrudniej jest przebaczyć"?

Franz jest młodym chłopakiem, który miał być muzykiem, a został żołnierzem w austriackiej armii. Chciał walczyć z ograniczeniami, aby pokonywać bariery w sztuce, tymczasem zabija ludzi, będąc marionetką w rękach wojny. Ojciec Matteo - zakonnik z odwagą i wielkim sercem, który nie wie co to gniew do wroga, choć ten wymordował mu rodzinę. Młody żołnierz i doświadczony przez życie mnich. Czy możliwe, aby taka odmienność światopoglądów i celów życiowych, pozwoliła im zamienić choć słowo (i żeby obeszło się bez konfliktu)? Ci dwaj ze sobą dyskutują jak najlepsi przyjaciele, a nawet mają wspólne tematy. Niemożliwe? W świecie fikcji, gdzie to człowiek wymyśla scenariusze powieściowe, zapewne rzadko można spotkać taką opowieść, ale nie od dziś wiadomo, ze najlepsze historie wymyśla życie.

Matteo opiekuje się rannym żołnierzem, a że przemawiają wspólnym językiem, więc szybko zawiązuje się między nimi prawdziwa przyjaźń, i to przyjaźń, która potrafi przełamać uprzedzenia, czy też niechęć rozbudzoną przez wojnę i zakręty historii. ,,Requiem..." to historia, która kolejny raz przypomina o tym, aby nie gardzić człowiekiem, a jego złymi czynami. To opowieść o tym, że często rzeczy nie są takimi, na jakie wyglądają, a za czyimiś błędami może kryć się wyższa konieczność.Wreszcie: to książka o przebaczeniu i  dostrzeżeniu w drugim człowieku brata. Fabuła przejmująca i bolesna. Ponadto dobrze napisana i nie okrojona z ważnych dylematów moralnych oraz całej masy uczuć.

Mój kolega zapytany o Monte Cassino powiedział, że to jest skomplikowana historia, ale ta książka przecież nie ma wcale za zadanie objaśniać nam faktów historycznych. Ona daje przesłanie o wiele głębsze, bo odpowiadające na pytanie o stosunek do wroga i siłę przyjaźni, która pokonuje ziemskie bariery i nie wie, co to gniew.Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Pani Ani oraz Wydawnictwu Promic

7 komentarzy:

 1. Zapraszam także do siebie :)

  http://dodeski.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Monte Casino zawsze interesowało mnie z historycznego punktu widzenia. Tutaj jest coś innego, ale chyba nie mniej wartego uwagi. Książkę mam już od kilku dni w planach i właśnie na nią poluję ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi Ci o historię, to książka nie jest z niej okrojona. Co więcej: są nawet daty przytoczony i widzimy, co się działo poza murami klasztoru, a co w środku :) Książka zatem pewnie spodoba Ci się :) Historia ma tu ogromne znaczenie, ale sporo jest postawione właśnie na fabułę (czyli relację żołnierza z mnichem) :)

   Usuń
 3. Ta książka jest zdecydowanie dla mnie. Po pierwsze, samo Monte Cassino wiążę się z historią mojej rodziny. Po drugie, akcja bardzo mnie zaciekawiła. Dodaję do listy książek, które muszę przeczytać. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ty dodajesz do listy, a ja po prostu gorąco polecam, bo książka tego warta (choćby przez oddanie hołdu poległym).

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej, ja mam pytanie małe. Czy byłabyś zainteresowana umieszczeniem w Katalogu Czytelniczym? Wystarczy tylko, że dodasz Katalog do linków i napiszesz w komentarzu bądź w mailu, żebym wpisała na listę Twojego bloga. :) Oczywiście, do niczego nie zmuszam.
  Pozdrawiam serdecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem zainteresowany :D Za chwilę dopiszę i napiszę (w takiej kolejności :D)

   Dzięki za zaproszenie i pozdrawiam,

   dp

   Usuń

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin