wtorek, 17 lipca 2012

Ksiądz golfista ratuje ludzi

Bokser, golfista, kapłan, członek Świętego Oficjum i... niełatwy cel dla gestapo. Hugh O'Flaherty, zwany ,,Szkarłatnym Kwiatem Watykanu" to postać wyjątkowa. Wyjątkowa o tyle, że nieprzewidywalna, odważna i ciągle stojąca w tym miejscu, gdzie spokojnie można żegnać się z życiem, bo za rogiem czyha śmierć. J.P.P. Gallagher i jego ,,Purpura i Czerń" wszystko tu wytłumaczą. Kto oglądał film, ten trochę wie. Komu nie udało się zobaczyć księdza Hugh na ekranie, ma okazję zajrzeć do książki.

http://zalacznik.wp.pl/d672/Purpuraiczer.jpg?p=3&t=image&st=jpeg&ct=QkFTRTY0&f=Purpura+i+czer%F1.jpg&wid=20157&POD=1&type=&zalf=Nowe&tsn=134254430135393333&sid=bde7da29810045301b625989a3244aa7Pozycja została wydana w serii ,,Losy" i to kolejna po ,,Requiem dla młodego żołnierza" książka, która dotyka czasów II Wojny Światowej, a jednocześnie jest szczera i prawdziwa do bólu. Dlaczego? Bo każde zawarte tu słowo ma swoje odbicie w historii. Hugh O'Flaherty - ksiądz pracujący w Watykanie - mógł o  sobie powiedzieć, że miał w życiu dużo szczęścia i że Bóg nad nim czuwał, bo udało mu się dożyć bezpiecznej starości, choć był ścigany i namierzany przez gestapo, a choćby za jeden nieuważny ruch mógł zapłacić wysoką cenę. Duchowny ukrywał żołnierzy alianckich, Żydów i tych wszystkich, którzy potrzebowali schronienia. Niósł pomoc, grywał w golfa, wymykał się wrogowi, a nawet z własnych pieniędzy odbudował pewną wioskę i ewangelizował jej mieszkańców, którzy w obliczu wojny nie wiedzieli, co się wokół nich dzieje. Z ,,Purpury i czerni" wyłania się obraz księdza, który przekracza granice ryzyka, a przy okazji jest odważny, nieco ekscentryczny, posiada wrodzone miłosierdzie i naraża życie dla drugiego człowieka. Postać doprawdy ciekawa, a że wyjątkowa, to więcej niż pewne.

Autor w książce połączył powieść z komentarzem historycznym (ale wplecionym w fabułę). Wyszła opowieść prawdziwa, zgodna z faktami, a zarazem posiadająca sensacyjną fabułę. Spisanie tej książki zajęło autorowi 10 lat, a wśród materiałów źródłowych, z których pisarz czerpał wiedzę, była między innymi ,,Druga wojna światowa'' W. Churchilla. Na kartach powieści odmalowano Watykan oblężony przez wroga, zmagania ludzi chcących uchronić się przez śmiercią, a także miejsca związane z fabułą, jak np. Hospicjum św. Marty. Powieść zaczyna się od zamachu na księdza, a kończy jego śmiercią już wiele lat po wojnie. To, co pomiędzy, to temat na scenariusz filmowy. I nie ma w tym przesady, bo wiele osób tytuł książki może kojarzyć z filmem o tym samym tytule. Ekranizacja powstała w 1983 roku, ale niewiele osób wiedziało, że ma swe korzenie w literaturze. Kto jeszcze nie oglądał, powinien zacząć od prozy, a znającym wersję telewizyjną, polecam książkę. Konfrontacja obu może być bardzo ciekawa :)

,,Purpura i czerń" przeszła do klasyki literatury (a wersja filmowa do światowej kinematografii) a to za sprawą prawdziwej i wiernej historycznym faktom fabule. Hugh O'Flaherty to postać wyjątkowa, ciekawa i zasługująca na pamięć. Na koniec cytat z książki (a właściwie fragment nekrologu księdza):

,,Hugh O'Flaherty był nade wszystko wspaniałomyślnym i prostodusznym, bogobojnym Irlandczykiem. Swoje wielkie serce miał zawsze otwarte na wszelkie ludzkie troski i nie szczędził wysiłków, by ludziom ulżyć w cierpieniach. Te cechy charakteru uczyniły go łatwym celem i nie zabezpieczały przed pechem. Poświęcił się działalności dobroczynnej, a jego motto brzmiało: ,,Wyrzuć swój chleb na powierzchnię wód". [...] Jego kariera w służbach Watykanu nie była pozbawiona przeszkód i frustracji. Jednak dzięki swojemu pogodnemu nastawieniu był odporny na wszelkie przeciwności. A nade wszystko można o nim powiedzieć, bez zbędnej przesady, że całe swoje życie poświęcił wykorzystywaniu wszelkich swych zdolności - czy to w złej, czy w dobrej wierze - na chwałę Bogu. Czy ktokolwiek z nas może mieć nadzieję na osiągnięcie czegoś więcej?"Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Pani Ani oraz Wydawnictwu Promic

3 komentarze:

 1. Kolejna książka, którą muszę przeczytać. Zaciekawiła mnie, bo łączy o wojnę i Watykan (w pewnym sensie), tak więc musi być intrygująca. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Watykanu nawet w niej dużo :) Polecam, jeśli jeszcze nie czytałaś i nie oglądałaś filmu (i oczywiście jeśli lubisz takie wojenne klimaty) :)

   Pozdrawiam,

   dp

   Usuń
 2. Hej!
  Niedawno powstał nowy blog: http://internetowa-biblioteka.blogspot.com/ , jeśli byłabyś/byłbyś zainteresowana tym żebyśmy umieścili cie na naszej liście blogów zapraszamy do zakładki ogłoszenia! Wystarczy że umieścisz naszą bibliotekę w linkach i napiszesz do nas maila na adres podany na blogu.

  OdpowiedzUsuń

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin