poniedziałek, 23 lipca 2012

Nie trzeba być biznesmenem, żeby język umieć :)

Coraz częściej mówi się, że język angielski w dzisiejszych czasach to nie tylko wymóg, ale wręcz obowiązek. Nie trzeba wcale być biznesmenem, czy światowej klasy artystą, żeby czuć potrzebę opanowania ojczystego języka Szekspira. Każdy, kto chce przejść od zamiaru, do dzieła, bez wątpienia skorzysta z fiszek do nauki angielskiego.

Spośród wielu zestawów i kompletów (takich jak gramatyka, czy też ,,phrasale") jeden przykuwa uwagę, a zarazem jest absolutnym liderem, jeśli chodzi o naukę najpotrzebniejszych zwrotów pomocnych w konwersacji. ,,Angielski. Fiszki dla średnio zaawansowanych. Życie Codzienne i 15 innych tematów".

Jak wszystkie zestawy fiszek Wydawnictwa Edgard, także i ten komplet jest zapakowany w pudełko wielokrotnego użytku, a w środku skrywa całą masę starannych i trwałych kartoników. O fiszkach od Edgarda pisałem już tu i pod względem technicznym jest podobnie, tzn. każda fiszka jest oznaczona ikonką działu, z którego pochodzą słówka, zwrot do nauki jest zaznaczony na szaro i pogrubiony, pod spodem pojawia się przykładowe zdanie z zaznaczonym słowem do nauki, a druga strona karteczki jest wręcz identyczna (tyle, że przetłumaczona na język polski). Fiszek w komplecie mamy aż 1020! Pudełko zawiera tysiąc pogrupowanych według kategorii zwrotów i przykładów ich użycia, a jeśli komuś nie wystarczy taka ilość (a kartoników jest naprawdę cała masa, co widać szczególnie po otwarciu kompletu), to w każdej chwili może dodać swoje słówka, w czym pomoże pozostała ilość 20 pustych fiszek.

Jednak tym, co odróżnia ten pakiet od pozostałych, jest jego przeznaczenie. Główny nacisk został położony na część leksykalną. Nie mamy tu gotowych zwrotów konwersacyjnych, a same słówka. Pomogą jednak one w budowaniu naszych wypowiedzi, urozmaicą słownictwo i nauczą wielu nowych słów, których próżno szukać na wielu poziomach. Kurs, choć nie książkowy, a wydrukowany na fiszkach, jest przygotowany do nauki dla osób średnio zaawansowanych. Nie taki wilk straszny, jak go opisuję i dodam tylko tyle, że każde słowo bez wyjątku jest oznaczone przykładowym zdaniem. Pomaga to w szybszym opanowaniu języka i praktycznym wykorzystaniu zdobytej wiedzy. ,,Przerobienie" całego zestawu pomaga podjąć dyskusję na tematy o wiele szersze, niż pogoda, czy sport (choć wiadomo, że od czegoś trzeba zacząć rozmowę z przeciętnym Brytyjczykiem). Z pakietem ,,Życie codzienne" możemy przestać się bać, że zabraknie nam słowa, czy nie znajdziemy odpowiedniego określenia (co sugeruje już sam tytuł).

Fiszki są świetną formą nauki i zarazem sprawiają wiele przyjemności. Niewątpliwą zaletą pakietu dotyczącego życia codziennego jest to, że uczy wielu potrzebnych i ważnych słów, choć są one na poziomie średnio zaawansowanym. Trudno znaleźć odpowiedni komplet dla kogoś, kto już opanował materiał na poziomie A1 i umie już podstawy, ale nie wie, co zrobić dalej. Zaletą każdego zestawu fiszek jest to, że można sobie dobierać treści zależnie od potrzeb. Tak też można w tym przypadku i po pierwszym kontakcie z językiem angielskim można samemu podnosić sobie poziom trudności, ucząc się stopniowo coraz trudniejszych słówek. Efekty mogą być zaskoczeniem, choć być może początki nie wydają się nam się zbyt owocne :)

Warto o tej łatwości pamiętać w przypadku maturzystów, którzy w sierpniu zdają poprawkowy egzamin z języka angielskiego :) Rozmowa z części ustnej jest taka sama dla poziomu podstawowego i rozszerzonego, więc większy zasób słów jest jak najbardziej wskazany :) A i w pracy pisemnej przyda się co nie co, aby otrzymać punkty za styl :)


Za możliwość zrecenzowania fiszek dziękuję Wydawnictwu Edgard

3 komentarze:

  1. Nauka tego języka by się przydała. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Najbardziej w tych fiszkach - korzystałam z Phrasal Verbsów - lubię właśnie przykładowe zdania, bez nich ani rusz :) Tyle że ja się bawię z poziomem zaawansowanym - też nie taki straszny jak go malują :)

    OdpowiedzUsuń

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin