piątek, 21 czerwca 2013

Modlitwa i uczynki - panaceum na wewnętrzne zranienia

Gdzie tkwią najboleśniejsze rany? Największe zranienia znajdują się w naszym wnętrzu, najbardziej boli serce. Choć ciało może być w stu procentach sprawne, to jednak coś dolega tam w środku, w miejscu, które odpowiada za nasze zdrowie psychiczne. Ojciec Józef Witko, duchowny znany w naszym kraju z wielu mszy o uzdrowienie, przygotował książkę, książkę niezwykłą, bo będącą zbiorem modlitw. "Wołaj do Mnie, a odpowiem ci" - duchowe panaceum na problemy.

Ludzie bardzo często każdy problem, każdą chorobę przerzucają na Boga, samemu niczego nie robiąc w tym kierunku. Łasce Bożej trzeba dopomóc, przeciwdziałać, leczyć schorzenia, ale przy okazji z wiarą prosić o uzdrowienie. Na zasadzie: jak robię, co tylko w mojej mocy, a Ty Boże pomóż. I w przypadku modlitewnika "Wołaj do Mnie..." można odnieść mylne wrażenie, że pozycja zachęca do bierności, ale nic z tych rzeczy! Problemy opisane w książce dotyczą sfery ducha, zagrożeń wynikających z niewłaściwych emocji. Ale i zranień wewnętrznych. Na niektóre problemy nie zadziała nawet najlepszej klasy psycholog, bo jak np. wyleczyć się z niewłaściwej relacji do Boga? Jak wyjednać sobie łaskę uwolnienia od złych skłonności? Na niektóre schorzenia duchowe próżno szukać pomocy u świeckich lekarzy. Ojciec Witko zaczyna od Modlitwy do Michała Archanioła, znanej w Kościele jako prywatny egzorcyzm, który mogą odmawiać świeccy ilekroć poczują tylko taką potrzebę. O ile odprawienie prawdziwego egzorcyzmu jest przeznaczone wyłącznie dla wybranych do tego celu kapłanów, o ile egzorcyści zanim zaczną uzdrawiać, odsyłają do świeckich lekarzy, o tyle tę prywatną modlitwę o uwolnienie można odmawiać w zaciszu domowym w każdej chwili. Książka jednak skupia się na treściach zgoła odmiennych, nie jest bowiem jedynie zbiorem modlitw. Na pierwszy plan wysuwa się terapia uzdrowienia składająca się z 6 kroków. Podążanie tą drogą ma za zadanie wybaczenie bliźniemu, sobie i Bogu. Ojciec Witko opisuje całą terapię duchową podpartą na mechanizmie psychologicznej terapii. Znajdziemy tu opisy problemów, genezę pewnych zachowań, które odbijają się na psychice, zachętę do wewnętrznej przemiany polegającej na wybaczeniu rodzicom, kolegom, samemu sobie błędów z dzieciństwa, okresu dojrzewania. Terapia sięga głęboko, ma przywołać wspomnienia i rozprawić się z nimi gojąc wewnętrzne rany. Potem następuje zwrot ku Bogu, który ma moc wybaczenia i skierowania na nową drogę. Przebaczenie ojcu jego win, matce zranień i uwolnienie siebie. Czytelnik wnika w głąb siebie, by po chwili narodzić się na nowo, powstać jak feniks z popiołu, przejść z dawnego życia - zamkniętego na innych, do postawy otwarcia na świat.

Kolejnym punktem książki są modlitwy przeznaczone do adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie, a także rozważania i medytacje nad Słowem Bożym w tajemnicach Różańca Świętego. Jak zauważa autor: Biblia już ma w sobie moc uzdrowienia i uwolnienia, wystarczy ją czytać. Rozważania różańcowe połączone są z modlitwami o uwolnienie od złych duchów. Jakich? Na przykład lenistwa, złych skłonności, egoizmu. Tuż obok refleksji nad Tajemnicami modlitwy skierowanej do Matki Bożej pojawiają się słowa do Ducha Świętego, a także przedruk wołań starotestamentowych zaczerpniętych z Księgi Judyty, Estery, Pieśni Azariasza, czy też z wielu innych miejsc Biblii.

Modlitwa bez uczynków niekoniecznie musi przynosić efekty, ale w połączeniu z pracą nad sobą i regularnością praktykowania może zdziałać cuda. Ojciec Witko od lat podróżuje po kraju, leczy ludzi podczas specjalnych nabożeństw dzięki otrzymanemu przez Boga darowi. Teraz część stosowanych przez siebie modlitw daje ludziom do samodzielnego praktykowania. Objaśnia czasem mechanizmy danych zachowań, pokazuje na to, co człowiek sam może zmienić. Czasem wystarczy po prostu wybaczyć, z całych sił zabiegać o to, by potrafić bliźniemu odpuścić jego winy, a przy okazji prosić Boga, by pomógł wytrwać w działaniach. Modlitwa i gest - to łączy ta książka i do tego nawołuje.

Za egzemplarz recenzyjny bardzo dziękuję Pani Kindze 
z Księgarni Gloria24.pl

1 komentarz:

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin