środa, 26 czerwca 2013

Biografia Franciszka z dalekiego kraju

Dzień wyboru Papieża Franciszka każdy z nas zapamięta inaczej, wszyscy bowiem mamy jeszcze świeży obraz dwóch historycznych wydarzeń: abdykacji papieża (drugiej w historii) i wyboru Ojca Świętego z Ameryki Łacińskiej. O białym dymie przeczytałem na Facebooku, 100 kilometrów od rodzinnego domu, na stancji w Lublinie, gdzie studiuję, bez telewizora. A tu historia działa się na moich oczach. Ze współlokatorami znaleźliśmy w Internecie wirtualną telewizję, włączyliśmy na dwóch laptopach, aby nic nam nie umknęło i nie bacząc na transmisję w języku obcym oglądaliśmy nowego papieża - Papieża Franciszka. Od wyboru kardynała Bergoglio minęło niedawno 100 dni, a świat nie jest w stanie wyjść z podziwu dla Ojca Świętego. Papież Franciszek zdumiewa, fascynuje, zaskakuje, wywołuje wiele ciepła. Ale jest sobą. A skąd o tym wiemy? Z biografii rzecz jasna. Pewnie nie z jedynej, powstało ich bowiem wiele od czasu konklawe, ale ja miałem przyjemność zapoznania się tą od Wydawnictwa Esprit, będącą częścią kolekcji dzieł Franciszka (już wydano kilka pozycji, w przygotowaniu są kolejne). ,,Papież z dalekiego kraju" Thomasa J. Craughwell'a. Tak o biografii Ojca Świętego napisał arcybiskup Bostonu - kardynał Sean O'Malley:

Książka ta pozwoli Czytelnikowi przyjrzeć się z bliska owym darom i talentom, które posiada nasz nowy papież. Jest pięknym spotkaniem - poprzez zdjęcia i słowa - z papieżem Franciszkiem, rozpoczynającym się od jego wczesnej młodości, a kończącym się na owych pełnych niepokoju dniach, gdy Kościół oczekiwał na swego nowego papieża, chwilach wypełnionych radością związaną z jego wyborem i w końcu - pierwszych dniach jego pontyfikatu.

Każdy rozdział czyta się jak opowiadanie, jak powieść, a nie typową biografię. Książka ma momentami cechy reportażu literackiego. Skupia się na działalności kardynała Bergoglio, głoszonych przez niego naukach i sprzeciwowi wobec braku szacunku wobec ludzkiej godności. Jest też coś o dialogu międzyreligijnym, który prowadził przyszły następca Świętego Piotra. Obrazowy język, płynność, ciekawostki, analiza nie tylko wydarzeń związanych z konklawe, ale i z tym, co działo się w światowych mediach. Nie jest to bowiem klasyczna biografia, która zmierza w kierunku chronologii, ta bowiem zaczyna się od wyboru Franciszka, wraca do konklawe, by opisać abdykację Benedykta XVI. Po zarysowaniu tła wydarzeń autor wraca do młodości kardynała Bergoglio i jego posługi duszpasterskiej. Włączone jest przy okazji wielu treści dodatkowych, niezwiązanych bezpośrednio z biografią, ale z historią papiestwa, ciekawostkami z historii Kościoła. Te treści jednak nie wywołują chaosu, są oddzielone od głównego tekstu specjalnymi oznaczeniami i marginesami. Na końcu dołączono także 2  teksty papieża: pierwszą homilię oraz słowa Franciszka wypowiedziane podczas inauguracyjnej jego pontyfikat. W książce widać także wyraźne odniesienia do poprzedników Franciszka - Jana Pawła II i Benedykta XVI. Papież Polak ciągle żyje w naszych sercach, jego nauka nie wybrzmiała jeszcze w pełni i nadal dociera do naszego wnętrza. Obraz jego następcy jest ciągle świeży, a sam Franciszek swą posługę pełni od niedawna. Nic zatem dziwnego, że książka włącza w swą treść wszystkich 3 papieży, którym przypadła w udziale niełatwa rola poprowadzenia Kościoła nie dość, że w niełatwych czasach, to jeszcze zdominowanych przez media.

Całość układa się w spójną opowieść, która może być doskonałym podsumowaniem ostatnich stu dni od wyboru nowego papieża. Podczas lektury powracają obrazy widziane w telewizji lub bezpośrednio z Placu Świętego Piotra, czuje się tę atmosferę, ponownie obserwuje reakcję tłumu oczekującego na papieża. Pamięć jest ulotna, ale zapisane słowo pozwala zachować te wyjątkowe wspomnienia. Autorowi udało się stworzyć opowieść lekką w odbiorze, przejrzystą i w sposób obrazowy podsumowującą
historyczne wydarzenia, których byliśmy świadkami. Przy okazji mamy okazję spojrzeć na sylwetkę Franciszka i prześledzić jego drogę na Stolicę Piotrową. A wszystko to okraszone zdjęciami.

Za egzemplarz recenzyjny bardzo dziękuję Pani Kindze 
z Księgarni Gloria24.pl
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin