środa, 3 lipca 2013

Dostrzec Stwórcę i przyjąć Go do serca

Jak odnaleźć Boga we współczesnym świecie? Zadanie nie jest proste, szczególnie współcześnie, gdy wiele osób czas przeznaczony wyłącznie dla siebie znajduje w komunikacji miejskiej, czy też w sklepowej kolejce. Jak zatem dostrzec Boga w codzienności? Nie tak powierzchownie, ale w pełni. Zobaczyć i pokochać bezgraniczną miłością, rozpłynąć się w Jego obecności. Ojciec Badeni znalazł na to sposób. Trzeba wyjść poza medytację, aby ujrzeć Stwórcę. Należy kontemplować Jego obecność, wpatrywać się w Niego, przekroczyć ograniczenia wyobraźni. Ale to tylko pierwszy krok, początek tego, co ojciec Badeni w 1984 roku powiedział podczas serii rekolekcji do studentów ze wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Zapis 3 konferencji, po prawie 30 latach, dotarł do szerszego grona i został wydany w wersji papierowej. Tekst opracował Sylwester Szefer. Ojciec Badeni z resztą nie pisał książek, on opowiadał, udzielał wywiadów, głosił rekolekcje, a różni ludzie spisywali jego słowa, dzielili na rozdziały i wydawali w formie papierowej. "Zobaczyć Boga" - nowa książka ojca Joachima, wydana po jego śmierci, z rekolekcjami mającymi prawie 30 lat, ale nadal aktualnymi.

Żywy język i równie obrazowe przykłady. Książka nie jest gruba, ma bowiem 170 stron, ale szerokie (nawet bardzo) marginesy sprawiają, że szybko przechodzi się z jednego podrozdziału do kolejnego. Całość dzięki temu wygląda jak poemat, albo nawet traktat - traktat o kontemplacji obecności Stwórcy. Po wczytaniu się w tekst można zauważyć, że wygłoszone przez ojca Joachima rekolekcje to jego duchowy drogowskaz, który ma pokonać "ciemną noc" duszy. A przy okazji tę wędrówkę odbywa wraz ze świętym Janem od Krzyża. Na samym początku stoi kontemplacja, potem następuje zaproszenie do swojego serca właśnie dostrzeżonego, poszukiwanego od dawna Boga, aby na samym końcu, postępując według zasad szkoły karmelitańskiej, wchodzić na Górę Karmel ze wspomnianym wcześniej Janem od Krzyża. Ten ostatni etap podróży-rekolekcji pozwala pokonać "ciemną noc", by zaprosić ją na nowo, ale już na innych zasadach. Nie poprzez ascezę na pokaz, gdy z boku stoi ryzyko popadnięcia w pychę, ale czerpanie radości z odmawiania sobie dóbr tego świata, poświęcając to wyrzeczenie Bogu, nie swojemu dowartościowaniu się lub pochwałom otoczenia (czyli celowe ograniczenia wprowadzające do swojego życia stanu "nocy"). Ojciec Badeni w swych rekolekcjach oprócz pism z zakresu duchowości karmelitańskiej, sięga również do lubianej przez siebie "Pieśni nad Pieśniami" (specjalizował się bowiem w tematyce narzeczeńskiej i małżeńskiej). Dużo mówi o Duchu Świętym. Oba tematy w jego rozważaniach mają odpowiednio przygotowane dla siebie miejsce. Ta niepozorna (ciesząca oko przepiękną okładką) książeczka czerpie z prostoty, ale nie jest przy tym pozbawiona mądrości. Pomiędzy wersami każe czytelnikowi uświadomić sobie, że potrzeba nam prawdziwej, silnej, ugruntowanej na stabilnym podłożu wiary w Boga. Prawdziwego uwierzenia w Niego, dostrzeżenie Go, zaproszenie do serca i życie wraz Nim, aby z tym darem prawdziwej obecności Stwórcy przemierzać teologiczne ścieżki. Nie trzeba mieć zbyt rozległej wiedzy religijnej, nie trzeba na wyrywki znać pism mistyków i świętych, by poznać Boga, dotrzeć do Niego na drodze kontemplacji. W końcu często zdarza się mieć komuś doktorat z teologii, a Boga traktować w sposób abstrakcyjny. Jest ryzyko i to silne. Trzeba zatem zacząć od podstaw, od nowa pokochać Stwórcę. Kilkukrotne przeczytanie tej książeczki, wracanie do niej, pomoże w zbudowaniu tej relacji od podstaw. Kilkukrotne przeczytanie nie z powodu trudnego języka (który jest tu lekki), ale dla ważnych treści i dynamiki ich prowadzenia przez autora. Jest ryzyko przeoczenia czegoś, a to względem tej książki prawdziwa zbrodnia.

Za egzemplarz recenzyjny bardzo dziękuję Pani Kindze 
z Księgarni Gloria24.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin