O Psalmach już powiedziano wiele, każdy z nich wyśpiewano miliony razy, a ich słowa pojawiały się w wielu pracach badawczych. Głupotą byłoby temu zaprzeczyć. Pośród tej mnogości przeróżnych prac badawczych i książek opisujących te poetyckie teksty Starego Testamentu jest ciekawa i bardzo przejrzyście napisana pozycja pt. ,,Rozważania o Psalmach" autorstwa już znanego, lubianego i cenionego pisarza – C.S. Lewisa.
Autor patrzy na Psalmy w sposób ciekawy, jako badacz, miłośnik literatury, a także jako osoba gorliwie wierząca. I te trzy cechy widać w książce prawie na każdej stronie. A o czym traktuje sama praca? To może tak tylko pobieżnie zarysuję temat? Lewis przede wszystkim pisze o różnicach między Żydami a chrześcijanami, ale głównie w kwestii pojmowania wiary. Ciekawe jest spojrzenie tych pierwszych na sądy Boże i pragnienie sprawiedliwości mimo wszystko, oraz prośby drugich o to, aby Bóg wymierzył im zamiast sądu miłosierdzie.
Autor wyjaśnia dodatkowo zagadnienie sprawiedliwości na podstawie wersów Psalmów, a także w kontekście Nowego Testamentu. Wiele z tych nauk opiera się właśnie na całości tekstów Biblii i pojęć związanych z wiarą, historią, literaturą i kulturą antyczną. Ciekawe spojrzenie Lewisa wyłapuje i wskazuje na wiele nowych szczegółów i zabiegów w Psalmach, które są niezauważane zazwyczaj przez zwykłego czytelnika, albo jeśli już odkryte to szybko porzucane aby nie ingerować w te natchnione teksty. Autor wychwytuje te pytania i spostrzeżenia i omawia w kontekście Psałterza. Woń tych poetyckich tekstów Biblii unosi się w powietrzu, a Lewis ten zapach łapie, opisuje i nazywa każdą jego nutę świeżości. Bo każde słowo, nawet to pochodzące bezpośrednio od ludzi, jest piękne bo spisane ręką poety. Tło historyczne także nie uszło uwadze Autora i mówi on o tych krwawych, bezwzględnych i pełnych nienawiści i złorzeczenia czasach pogaństwa skonfrontowanych z Izraelem.
Psalmy to jednak nie jedyny temat poruszany przez Pisarza. Tradycyjnie mówi szerzej o kwestiach wiary, poucza i pisze o wielu innych rzeczach. W swych wywodach zaciekawia i przytacza liczne anegdoty, ciekawostki i historyczne fakty. Wiele miejsca jest tu poświęcone na opis samych Żydów z czasów antycznych, ich kultury, pracy, wiary, sztuki i życia codziennego. Można dowiedzieć się skąd w Psalmach tyle opisów natury i jaki związek ma to z wykonywaną przez nich pracą. Dlaczego w tych utworach jest tyle złorzeczenia i chęci sprawiedliwości Bożej mimo wszystko i jaki związek ma Psałterz z Nowym Testamentem, przybyciem Chrystusa i Jego życiem ziemskim (a związek jest i to przeogromny) i gdzie jest tam natchnienie pochodzące od Boga. Lewis właśnie w ciekawy sposób zawarł te elementy pochodzące wyłącznie od ludzi i rzeczy natchnione przez Boga ( bo, jak sam zauważa: ,,(...) żadne dobre dzieło nie powstaje bez pomocy Ojca Światłości"1). Widzimy tu jedną wielką opowieść, która połączyła się z Nowym Testamentem, a jej przesłanie trwa nadal.
Także w tej książce towarzyszy Lewisowi lekkość pióra i zgrabne przechodzenie między zagadnieniami. Załączone na końcu kilka Psalmów pomaga wypraktykować na początek choć kilka tych poetyckich utworów, skonfrontować je z dopiero co uzyskaną wiedzą oraz odnaleźć w nich wskazówki Autora książki. Może to od tej książki sięgniesz po Psałterz ponownie? Być może zaczniesz patrzeć na każdy Psalm w nowy sposób, ze świeżością i całym bogactwem treści?
ZA MOŻLIWOŚĆ ZRECENZOWANIA KSIĄŻKI
DZIĘKUJĘ WYDAWNICTWU ESPRIT
----------------------
Cytat pochodzi z:
1C.S. Lewis - ,,Rozważania o Psalmach", wyd. Esprit, 2011
Ilustracje pochodzą kolejno z:
1) http://www.esprit.com.pl/index.php/s/karta/id/158
2) http://www.tower.com/reflections-on-psalms-c-s-lewis-paperback/wapi/100608971
3) http://tendingourgardens.blogspot.com/2010_08_01_archive.html
4) http://kingdomservants.org/psalm23.htm
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz