niedziela, 13 marca 2011

Dlaczego Psalmy są tak wyjątkowe? Kilka słów od C.S. Lewisa.

O Psalmach już powiedziano wiele, każdy z nich wyśpiewano miliony razy, a ich słowa pojawiały się w wielu pracach badawczych. Głupotą byłoby temu zaprzeczyć. Pośród tej mnogości przeróżnych prac badawczych i książek opisujących te poetyckie teksty Starego Testamentu jest ciekawa i bardzo przejrzyście napisana pozycja pt. ,,Rozważania o Psalmach" autorstwa już znanego, lubianego i cenionego pisarza – C.S. Lewisa.

Autor patrzy na Psalmy w sposób ciekawy, jako badacz, miłośnik literatury, a także jako osoba gorliwie wierząca. I te trzy cechy widać w książce prawie na każdej stronie. A o czym traktuje sama praca? To może tak tylko pobieżnie zarysuję temat? Lewis przede wszystkim pisze o różnicach między Żydami a chrześcijanami, ale głównie w kwestii pojmowania wiary. Ciekawe jest spojrzenie tych pierwszych na sądy Boże i pragnienie sprawiedliwości mimo wszystko, oraz prośby drugich o to, aby Bóg wymierzył im zamiast sądu miłosierdzie.

Autor wyjaśnia dodatkowo zagadnienie sprawiedliwości na podstawie wersów Psalmów, a także w kontekście Nowego Testamentu. Wiele z tych nauk opiera się właśnie na całości tekstów Biblii i pojęć związanych z wiarą, historią, literaturą i kulturą antyczną. Ciekawe spojrzenie Lewisa wyłapuje i wskazuje na wiele nowych szczegółów i zabiegów w Psalmach, które są niezauważane zazwyczaj przez zwykłego czytelnika, albo jeśli już odkryte to szybko porzucane aby nie ingerować w te natchnione teksty. Autor wychwytuje te pytania i spostrzeżenia i omawia w kontekście Psałterza. Woń tych poetyckich tekstów Biblii unosi się w powietrzu, a Lewis ten zapach łapie, opisuje i nazywa każdą jego nutę świeżości. Bo każde słowo, nawet to pochodzące bezpośrednio od ludzi, jest piękne bo spisane ręką poety. Tło historyczne także nie uszło uwadze Autora i mówi on o tych krwawych, bezwzględnych i pełnych nienawiści i złorzeczenia czasach pogaństwa skonfrontowanych z Izraelem.

Psalmy to jednak nie jedyny temat poruszany przez Pisarza. Tradycyjnie mówi szerzej o kwestiach wiary, poucza i pisze o wielu innych rzeczach. W swych wywodach zaciekawia i przytacza liczne anegdoty, ciekawostki i historyczne fakty. Wiele miejsca jest tu poświęcone na opis samych Żydów z czasów antycznych, ich kultury, pracy, wiary, sztuki i życia codziennego. Można dowiedzieć się skąd w Psalmach tyle opisów natury i jaki związek ma to z wykonywaną przez nich pracą. Dlaczego w tych utworach jest tyle złorzeczenia i chęci sprawiedliwości Bożej mimo wszystko i jaki związek ma Psałterz z Nowym Testamentem, przybyciem Chrystusa i Jego życiem ziemskim (a związek jest i to przeogromny) i gdzie jest tam natchnienie pochodzące od Boga. Lewis właśnie w ciekawy sposób zawarł te elementy pochodzące wyłącznie od ludzi i rzeczy natchnione przez Boga ( bo, jak sam zauważa: ,,(...) żadne dobre dzieło nie powstaje bez pomocy Ojca Światłości"1). Widzimy tu jedną wielką opowieść, która połączyła się z Nowym Testamentem, a jej przesłanie trwa nadal.

Także w tej książce towarzyszy Lewisowi lekkość pióra i zgrabne przechodzenie między zagadnieniami. Załączone na końcu kilka Psalmów pomaga wypraktykować na początek choć kilka tych poetyckich utworów, skonfrontować je z dopiero co uzyskaną wiedzą oraz odnaleźć w nich wskazówki Autora książki. Może to od tej książki sięgniesz po Psałterz ponownie? Być może zaczniesz patrzeć na każdy Psalm w nowy sposób, ze świeżością i całym bogactwem treści?

ZA MOŻLIWOŚĆ ZRECENZOWANIA KSIĄŻKI 
DZIĘKUJĘ  WYDAWNICTWU ESPRIT

----------------------
Cytat pochodzi z:
1C.S. Lewis - ,,Rozważania o Psalmach", wyd. Esprit, 2011

Ilustracje pochodzą kolejno z:
1) http://www.esprit.com.pl/index.php/s/karta/id/158
2) http://www.tower.com/reflections-on-psalms-c-s-lewis-paperback/wapi/100608971 
3) http://tendingourgardens.blogspot.com/2010_08_01_archive.html
4) http://kingdomservants.org/psalm23.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin