niedziela, 2 października 2011

Kwiatki z życia Świętego.

Gdzie kończy się granica zwyczajności i zaczyna się postawa świętości? Na temat takiego życia, aby pośmiertnie zostać ogłoszonym błogosławionym lub świętym (nawet w opinii zwyczajnych ludzi) napisano zapewne wiele książek, setki biografii i tysiące imion patronów osób przeróżnych: począwszy od chorych, a nie zakończywszy i na księżach. Kiedyś święty kojarzył się z hagiograficzną legendą, cudowną wonią unoszącą się nieopodal grobu i licznymi cudami. Dziś natomiast taki człowiek dla jednych to ideał niemożliwy do naśladowania, a dla kogoś innego po prostu ktoś ,,pozytywnie zakręcony" lub zwyczajny szaleniec. Jakiś czas temu pojawiła się cieniutka, bo trochę ponad setkę stron licząca, książeczka autorstwa Patrice Mathieu pt. ,,Kwiatki Proboszcza z Ars". Moje niezbyt rozwinięte obycie literackie w swojej karierze doczytało z podobnych jedynie średniowieczne ,,Kwiatki Świętego Franciszka z Asyżu" w przepięknym tłumaczeniu Leopolda Staffa. Głębia tej lektury wywołała we mnie wiele emocji. Pozycja ta nie pozwoliła mi pozostać obojętnym, a pamięć o tym utworze być może zwróciła moją uwagę na właśnie tę książkę o życiu Proboszcza z Ars, podczas gdy każdego dnia wydaje się mnóstwo przeróżnych pozycji i wiele ciekawych utworów ginie w tym natłoku.

Książka ta jest dosyć ciekawie skonstruowana. Zawiera 10 rozdziałów poświęconych danemu zjawisku wziętemu z życia Jana Marii Vianney'a, ale tymi ,,kwiatkami" są relacje, historie i wspomnienia przeróżnych osób. Jest słowo od siostry, czasem brat się wypowie, a nie brak także świadectw nawróconych lub osób widujących swego proboszcza. Wszystko to pokazuje niezwykłą postawę, pobożność i pracę Świętego. Nieraz wspomniany Proboszcz przypomina Świętego Biedaczynę z Asyżu, a to za sprawą traktowania samego siebie i chęci umartwiania się.

Książka ta sięga do dzieciństwa Jana Marii, idzie przez młodzieńcze lata, drogę do kapłaństwa, a potem do probostwa i ciężkiej pracy na parafii. Nie są to jednak zbyt długie opisy, a przynajmniej te ,,początki". Pierwsze strony szybko tu przelatują, aby zwolnić bieg w samym centrum, czyli na pracy proboszcza. Tu dzieje się wiele: wspomniane umartwianie, cuda, dzień powszedni, ale i modlitwy. Proboszcz z Ars jest przykładem człowieka, który przezwyciężył własne słabości. Mało kto byłby gotowy o 1:00 w nocy pójść do kościoła na modlitwę, prawie cały dzień spowiadać, spać tylko 3 godziny i ten sen traktować jako coś niewłaściwego i nienależnego (i ja raczej nie zachęcam do podobnych praktyk, gdyż organizm może nie wytrzymać). Samemu Janowi Marii Vianney'owi nie przepowiadano w ogóle zostania księdzem, ponieważ nie potrafił opanować łaciny i nie chwalono go bynajmniej za zdolność wygłaszania dobrych kazań i przemów (a jednak stał się cud i Bóg pozwolił swemu słudze zajść tak daleko i przy okazji zdziałać tyle dobra). Całą tę drogę życia Jana Marii pozwala prześledzić załączona na końcu biografia uporządkowana według dat z życia Świętego i jednoczesnego tła historii światowej.

Książeczka ta to zbiór opowieści, a może lepiej, gdy napiszę: wspomnień i historii o życiu Świętego. Wyłania się tu człowiek, który już za życia miał w sobie tę błogosławioną radość serca i duszy oraz miłość do Stwórcy. Warto zatrzymać się i zaczytać, szczególnie gdy zabiegany świat nie pozwala czasem na refleksję. Można wtedy przeczytać jeden kwiatek, potem drugi, kilka następnych, uśmiechnąć się do Nieba i podziękować za takiego Kaznodzieję, bez wątpienia pisanego przez duże ,,k".
Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Pani Annie Wawrzyniak 
 oraz Wydawnictwu Esprit

 --------------
Okładka pochodzi z: 
1) http://www.esprit.com.pl/175/Kwiatki-proboszcza-z-Ars.html

Logo pochodzi ze strony Wydawcy (link powyżej)

12 komentarzy:

 1. Książka po Twoich recenzji jest ciekawa, czytałam inną i nie miała tak dobrego wydźwięku ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozdrawiam
  Mel :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zależy czego ktoś oczekuje od książki :) Nie jest to powieść, a ,,kwiatki", takie jak Franciszka i wiadomo, że nagłych zwrotów akcji tu nie będzie :) Jako zbiorek kwiatków bardzo dobrze się sprawdza :) Warto jednak zapoznać się samemu i wyrobić zdanie, to tylko ponad 100 stron :)

  Miło mi, że recenzja zachęca :)

  Pozdrawiam Cię, Mel i pamiętam o szablonie, ale dziś czytam całe ,,Przedwiośnie" na jutro :) Za nieuwagę się słono płaci :D

  dp

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam nadzieję że nie było to godziny mordengi xD

  OdpowiedzUsuń
 5. No ,,Przedwiośnie" moim zdaniem troszkę słabsze od ,,Ludzi bezdomnych", ale generalnie nie jest źle :) Może recenzję wyskrobię jakąś? gdzieś ze 30 stgron mi zostało jeszcze :)

  Pozdrawiam,

  dp

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja się nie zgadzam i czekam na recenzje, by o tym porozmawiać ;-)

  Mel

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziś Staffa zrecenzuję, ale i Żeromski będzie :)

  Jak pisałem: książka zła nie jest, ale wydaje mi się, że tkwi trochę w romantyzmie postawa głównego bohatera (ale o tym w recenzji będzie). Nie lubię czytać książek, gdy wisi nade mną termin (niestety w jeden dzień musiałem większość przejść). Pomyślę nad całą wymową utworu i może Cezary zyska w mych oczach? :D

  Pozdrawiam i dzięki za komentarz,

  dp

  OdpowiedzUsuń
 8. Znowu zmiany

  http://blog-nietypowej-melancholiczki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Już odwiedziłem :)

  Masz nawet piosenkę, którą niedawno odkryłem i polubiłem :) Ten walc z ,,Nocy i dni" rządzi! (ze słowami oczywiście).

  OdpowiedzUsuń
 10. Tą i piosenkę z Love Story teraz ciągle słucham i piszę ;-)

  Więc trzeba zmienić tytuł w bocznej kolumnie na Melancholia recenzuję zamiast Z książką...

  OdpowiedzUsuń
 11. prościej: Melancholia

  OdpowiedzUsuń

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin