środa, 5 września 2012

Angielskie konwersacje z lektorem.

W nauce języka obcego znajomość gramatyki, czy też słownictwa, to tylko połowa sukcesu. Ważne jest osłuchanie się i samodzielne budowanie zdań. Sama teoria nie na wiele się przyda, potrzeba jeszcze umieć się porozumieć. Bardzo ciekawa wydaje mi się metoda słuchania i zapamiętywania całych konstrukcji zdaniowych, i na dodatek wchłanianie ich w sposób usystematyzowany i pogrupowany według działów. Książka ,,Angielski. Konwersacje" łączy w sobie tę skuteczną i szybką formę nauki.

Na początek może coś o samej książce. Kurs składa się z podręcznika zawierającego 17 głównych tematów, z których każdy zawiera kilka dialogów ze zdaniami w języku angielskim przetłumaczonych na polski, a jako podsumowanie zebrano wszystkie zwroty oraz zdania i umieszczono w odwrotnej kolejności (czyli najpierw język ojczysty, a potem obcy). Taki zabieg pozwala skuteczniej przyswajać wiedzę, bowiem zapamiętujemy i utrwalamy obie wersje (a tradycyjne zakrywanie ręką lub kartką słówka i powtarzanie go z głowy nie będzie w tym wypadku wymagane). Dany rozdział wieńczą ćwiczenia zmuszające uczącego się do stworzenia własnych zdań. Tak opisana metoda zapewne nie należałaby do najłatwiejszych, bowiem wymagałby posiadania książki w każdych okolicznościach i wielu chwil spędzonych nad podręcznikiem. Należałaby i na szczęście nie należy, bo integralną częścią kursu jest płyta CD z całym kursem w formacie MP3 (nadającym się do telefonów, odtwarzaczy, tabletów, komputerów itd. bez stosowania tradycyjnej konwersacji plików odpowiednim oprogramowaniem). Lektor wypowiada słówka w takiej kolejności, w jakieś pojawiają się w danym fragmencie podręcznika (czyli zarówno te zaczynające się od języka polskiego, jak i obcego). Warto wspomnieć, że płyta zawiera około 4 godzin materiału i przy okazji odtwarza wszystkie 60 dialogów.Wyjątkowość tego kursu tkwi w tym, że podręcznik można traktować jako rozmówki i swobodnie z niego korzystać za granicą, a kurs słyszalny przez słuchawki pozwoli się zabrać w drogę i nie wzbudzać uwagi pasażerów lub mijanych na ulicy ludzi.

Metoda, na której bazuje kurs ,,Angielski. Konwersacje" opiera się na słuchaniu zdań lub poszczególnych wyrażeń, powtarzaniu ich i zapamiętywaniu. Ważne jednak jest, aby nauka odbywała się na głos, wtedy bowiem uczący zapozna się z własnym akcentem, poprawnością konstrukcji i słyszy, czy dane zagadnienie zapamiętał, czy też nie (nauka w myślach bywa bardzo myląca). Kilkukrotne przerobienie całej książki pozwoli nam na płynne kojarzenie i wypowiadanie danych konstrukcji. Właściwie nauka sama wchodzi do głowy, gdy rzetelnie i systematycznie utrwala się poznany materiał, a także zgłębia się nowy. Na znane z kursu pytanie, w realnym życiu odpowiedź sama wpadnie do głowy. Metoda słuchowa w połączeniu ze wzrokową daje duże efekty i jest skierowana do osób, u których dominuje któryś z głównych kanałów percepcji: słuchowy lub wzrokowy. Z kursu mogą korzystać wybierający się za granicę, fani języka, czy też uczniowie lub maturzyści. Dla tych ostatnich przypomnienie, że nowa matura ustna z języka angielskiego stawia na rozmowę z egzaminatorem i wymaga podtrzymywania konwersacji z nauczycielem. Wiadomo też, że zagadnienia i wymagane tematy dotyczyć będą życia, a nie abstrakcyjnych zagadnień, zatem kurs może okazać się owocny. Książka rozwija umiejętności na poziomach A1-B1 i przychodzi z pomocą zarówno tym początkującym, jak i  mającym już wcześniej do czynienia z nauką angielskiego. Efekty mogą naprawdę zaskoczyć :) Bardzo często używa się utartego sformułowania, że język angielski to w dzisiejszych czasach podstawa i wręcz wymóg, ale trudno się z tym nie zgodzić, gdy kultura masowa na każdym kroku posługuje się językiem Szekspira. Niedowiarków zapraszam do zapoznania się z kursem (a chcących zgłębiać wiedzę w ciekawy sposób odsyłam tym bardziej).
Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Edgard

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin