poniedziałek, 4 marca 2013

Śladami Goethego i do nauki z niemieckiego

Jak u nas jest z językiem niemieckim, każdy wie. Że twardy, że ciężki, że zbyt dźwięczny... epitetów można znaleźć jeszcze wiele. Jeden jednak chyba najlepiej oddaje mowę naszych sąsiadów: specyficzny. Słowa to jedno, ale one nie wystarczą, żeby odnieść zawrotną karierę piłkarską w niemieckim klubie, wyjechać do pracy (rynek pracy pokazuje, że ostatnio coraz więcej Polaków wybiera Niemcy), albo wyruszyć w podróż śladami Goethego i preromantycznych poetów. Gramatyka, gramatyka i... i jeszcze raz gramatyka. Najlepiej pełna. A taką wydało Wydawnictwo Edgard - znane zresztą nie z jednej, nie z dwóch książek, które skutecznie ułatwiają życie wszystkim tym, którzy w sposób pełny  (i szybki) chcą opanować język obcy; ''Wielka gramatyka języka niemieckiego".

Książka, jak sugeruje tytuł, wielka w rzeczywistości jest (i przy okazji gruba, bowiem ponad 400 stron to kawał książki), ale nie o gabaryty tu chodzi, ale o zawarte wewnątrz treści. W 18 rozdziałach podzielonych na mniejsze podrozdziały znajdziemy to wszystko, co jest niezbędne do płynnego, sprawnego porozumiewania się w języku niemieckim. Książka łączy teorię z praktyką i to, jak to w innych pozycjach od Edgarda, w sposób przejrzysty. Liczne tabelki, ramki, formułki, przykłady, odmienny kolor czcionki oraz pogrubienia przy ważnych zagadnieniach, a także ćwiczenia i testy sprawdzające (a tych ostatnich sporo, bo ponad 200). Ale i w tym ostatnim nie zaznamy chaosu, bowiem zadania do samodzielnego wykonania z wyższego poziomu oznaczono ikonką gwiazdki. Początkujący te ćwiczenia sprawnie ominie, a zaawansowany nie będzie musiał poświęcać czasu na to, co już umie, a przejdzie do tego, co przygotowano dla niego. Zadania są bardzo zróżnicowane: od odmiany czasownika zależnie od czasu (dla początkujących), po zredagowanie krótkiego tekstu (dla zaawansowanych). Nie można powiedzieć, że z tą książką będziemy się nudzić i narzekać na brak pracy :)

W nauce języka często pomija się gramatykę i uczy od razu słownictwa, całych zwrotów i zdań. Nie jest to złe, a wręcz przeciwnie. Ale to dobre na początek, przed gramatyką bowiem nie da się uciec. To tak jak z zabawą klockami: możemy uzbierać ich niezliczone rozmiary, kolory, rodzaje, ale tylko umiejętne połączenie tego w całość pozwoli nam osiągnąć cel: zbudować zamek, czy też zaplanowaną konstrukcję. Prędzej, czy później, gramatyka o swoje się upomni. Ale i odwrotnie: sam plan nie wystarczy, potrzebne są też odpowiednie środki. ''Wielka gramatyka..." w ćwiczeniach, w formułkach, na podanych przykładach pokazuje pewne słówka, zdania. Mamy w nawiasach wszystko to przetłumaczone, nie jest to jednak słownictwo leksykalne (to możemy sobie zgromadzić we własnym zakresie lub skorzystać z bogatej oferty fiszek i podręczników Wydawnictwa Edgard).

Książka duża, ale i kompletna. Warto ją mieć w swojej językowej biblioteczce, warto wypraktykowywać jeśli tylko mamy ochotę opanować język niemiecki. Z książką bez problemu można pracować do matury i egzaminów kończących się różnymi certyfikatami. Gramatyka niemiecka dla początkujących i zaawansowanych w jednym miejscu. Zależnie od potrzeb - do usług.Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Edgard

1 komentarz:

  1. Ja zdecydowanie bardziej wolę język francuski.

    OdpowiedzUsuń

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin