wtorek, 6 sierpnia 2013

Wyznania "szalonej" copywriterki

Świat fryzur potraktowanych mnóstwem lakieru, biurowe flirty i mnóstwo alkoholu. I oczywiście przestrzeń reklamy zdominowana przez mężczyzn, szowinistycznie odnoszącymi się do kobiet

Mniej więcej taki obraz Ameryki lat '60 pokazuje serial Mad Men, który w Stanach Zjednoczonych został dobrze przyjęty, ale i w Polsce ma się całkiem nieźle (dowód? wykupione przez polską telewizję prawa do kolejnych serii). Oglądając serial widać jedną stronę medalu, nie mamy pokazanej genezy takiego stanu. Tę już musi nam wyjaśnić ktoś, kto w świecie amerykańskiej reklamy lat sześćdziesiątych żył i funkcjonował. Jeśli chcemy mieć wiarygodny obraz, spytajmy nie mężczyznę, który miał wtedy uprzywilejowaną ze względu na płeć pozycję, ale kobietę. Najlepiej weterankę wielu agencji. Obrazowy język dostaniemy, jeśli spytamy copywriterki. I taką znajdujemy, to Jane Maas - autorka Mad Women. Nie jest to jednak książka stricte poświęcona relacji historycznej, czy też praca badawcza. To najzwyczajniej w świecie wspomnienia, ale za to nie do końca podane w formie normalnej, czy też schematycznej. Myśl autorki krąży wokół tak wielu spraw, że oglądamy obraz Ameryki na progu przemian obyczajowych, los matki pracującej, sposób oddziaływania reklamy (i jej tworzenia rzecz jasna), ale i mnóstwo anegdot. Nie brakuje też konfrontacji prawdy z wersją serialową.

Skandale seksualne, nierówność płciowa. Momentami książka wydaje się śmiała, odważna. Ale prawdziwa. Autorka przeszła przez kilka agencji reklamowych i telewizję. Łyknęła sporo show-biznesu , a dodatkowo ma świetną pamięć do szczegółów. Osiemdziesięcioletnia weteranka agencji reklamowych powraca z lekkim piórem copywriterki, by z pomocą dialogów i niepozbawionych kolorytu opowieści zabrać czytelnika w podróż po ścieżkach swej kariery. Nie jest to autobiografia, ale subiektywne rozliczenie się z pewnym etapem swojego życia. Widzowie, będący pod wrażeniem serialowych mad menów, zakochali się w klimacie retro, fabułę przyjęli z lekką nostalgią, zauroczeniem pastelowymi wnętrzami i stwarzaniem świata na nowo po grozie II wojny światowej. Jane Maas nie neguje filmowego obrazu, sama pisze, że film jest dopracowany w szczegółach, a ludzie odpowiedzialni za dekoracje wykonali dobrze swoją pracę (poza dosłownie dwoma lub trzema wyjątkami). Autorka zatem nie neguje, ale uzupełnia. W serialu na pierwszym planie pojawiają się tylko 3 kobiety: copywriterka Peggy, Joan - szefowa sekretarek, a także żona dyrektora kreatywnego. Reszta tego tła to mężczyźni. Jane Maas dopełnia ten obraz relacją kobiety, która w tym okresie historycznym zajmowała stanowiska pracy zdominowane przez mężczyzn i tylko dzięki wrodzonemu niepoddawaniu się i determinacji udało jej się dojść tam, gdzie niewiele kobiet mogło w tym czasie tylko pomarzyć (a i to, jeśli miały dosyć odwagi). Nie było łatwo, ale widać to dopiero po szczerej relacji pisarki. Kobiety, dla których ciążą wiązała się utratą pracy. Świat, w którym wyjście do psychoanalityka było na porządku dziennym, a powrót do domu do chorego dziecka nie był zbyt łatwy (żeby nie rzec, że niemożliwy). Nierówne stawki i wynagrodzenia zależne od płci, szowinizm mężczyzn, romanse będące niepisaną klauzulą w umowie wielu kobiet. Czas w którym słowa: molestowanie i mobbing nie były tak popularne, ale relacje damsko-męskie za to od lat niezmienne. Maas na tym tle wydaje się być tak dzielna jak jedna z mitologicznych Amazonek.  Autorka nie ogranicza się jednak tylko do pracy w telewizji i agencjach reklamowych. Wspomina między innymi o życiu studenckim młodych kobiet w czasie rewolucji seksualnej w Ameryce. W sposób niepozbawiony humoru przekazuje czytelnikowi gorzką prawdę o życiu prywatnym i zawodowym kobiet żyjących i wspinających się po drabinie zawodowej po 1960 roku.

Książka szczera, momentami śmiała i odważna, ale oddająca chyba klimat epoki. Coś dla fanów serialu Mad Men, ale nie tylko dla nich. To pozycja dla wszystkich tych, którzy są spragnieni wiedzy o czasach, które bezpowrotnie minęły, ale nadal żyją w głowie pewnej 80-letniej copywriterki.


Za książkę dziękuję Wydawnictwu Esprit 


PS. Dwa tygodnie temu na innym blogu napisałem tekst o serialu Mad Men.Aktualnie rozpoczynają się powtórki trzeciej serii, a po wakacjach kolejne dwa sezony. Warto zatem wcześniej poznać Mad Women od Wydawnictwa Esprit

-----------
Ostatnia grafika pochodzi ze strony: http://mittcom.com/forget-about-mad-men-lets-talk-mad-women/

1 komentarz:

  1. Czytało mi się świetnie, ale miejscami miałam wrażenie "żerowania" na popularności serialu, choć możliwe, że jestem przeczulona;)

    OdpowiedzUsuń

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin