poniedziałek, 7 października 2013

Podręcznik duchowej motywacji

Co łączy podręcznik do samorozwoju, modlitwę o deszcz i pewnego starca? Wbrew pozorom bardzo wiele! Ale odpowiedź na to pytanie w nowej książce autorstwa Marka Battersona

Pewna legenda głosi, że żył człowiek, który podczas suszy poprosił Boga o deszcz. Jego modlitwa została wysłuchana, z nieba popłynęła mżawka. Ludzie cieszyli się z poprawy sytuacji, ale Choni  nie zadowolił się z daru. Ponowił prośbę i nagle zerwała się ulewa. Starzec ponownie zwrócił się o deszcz, ale łagodny i życiodajny, nie tak jak poprzednio: albo zbyt słaby, albo gwałtowny. Bóg wysłuchał prośby mędrca, co pomogło zażegnać wielką suszę. Posądzony przez uczonych w Prawie o obrazę Stwórcy, Choni stał się symbolem osoby nieustannie zanoszącej błagania przed tron Ojca. A prosząc Boga o wielkie rzeczy, tak jak legendarny Choni, oddajemy Mu należną cześć (co nie znaczy, że w drobnych sprawach nie możemy wołać do Pana). Przykład "zaklinacza deszczu" posłużył Markowi Battersonowi do zatoczenia Kręgów modlitwy, mających w czytelniku wzbudzić chęć głębszego spojrzenia na relację ze Stwórcą. Ten, kto spodziewa się klasycznej pozycji z dziedziny duchowości, zawiedzie się. Autor używa nieszablonowych metod udowodnienia swojej racji (i trudno nie przyznać mu racji, przewracając kolejne kartki książki).

Czasem zdarza się, że boimy się poprosić Boga o to, czego pragniemy naprawdę. Dlaczego? Być może dlatego, że boimy się prosić o rzeczy wielkie. A może się wstydzimy, pozostając przy małych rzeczach (wiadomo jednak, że źle pojęta pokora to pycha). Na uleczenie naszych oporów Mark Batterson ma kilka sprawdzonych rad. Bu udowodnić nam, że Bóg doznaje prawdziwej chwały dzięki spełnianiu naszych wielkich pragnień, takich, które wydają się wręcz niemożliwe, przytacza wiele biblijnych przykładów.  Zabiera przy tym czytelnika w podróż wokół murów Jerycha, nad Morze Czerwone, pokazując te epizody z historii Ludu Wybranego, gdy zanoszone do Boga błagania, modlitwy, wytrwałe prośby czyniły prawdziwą rewolucję, wpływały na bieg wydarzeń historycznych. Batterson przez całą książkę pragnie udowodnić, że raz wypowiedziana modlitwa nie obumiera, ona nadal trwa i czeka na swoje wypełnienie (czasem wiele lat, nieraz od razu widać jej skutki). Nawet gdy już objawi swą moc, przechodzi do wieczności, nie znika. Pisarz ma talent do snucia narracji. W pamięci na pewno utkwi wiele obrazowych przykładów, jak choćby ten o posadzeniu drzewka dającego owoce, z którego sadzący za swego życia nie zbierze plonu, ale przyszłe pokolenia będą mogły czerpać z tego, co przygotowali dla nich przodkowie. Także nasze modlitwy zanoszone za przyszłe pokolenia, dzieci,  małżonków mają moc wypełnienia się wtedy, gdy nadejdzie odpowiedni czas. Nie zabraknie historii i świadectw z życia autora, który jest pastorem w kościele lokalnym.

Te ostatnie sprawiają, że Kręgi modlitwy są książką żywą, znającą nasze problemy, nie pozostającą wyłącznie w obrębie idei, ale przekraczającą granice teorii. Czytelnika czeka wielka pobudka, bowiem praca Battersona to pocisk naprowadzający nas ku zmianie dotychczasowych przyzwyczajeń modlitewnych. Autor wylewa na nas kubeł lodowato zimnej wody i gdzieś pomiędzy wersami słychać jakby mówił: ,,no dobrze, modlisz się, ale czy wiesz po co? Prosisz, ale czy wiesz o co? Prosisz, ale czy tego chcesz? Jeśli nie, to czego tak naprawdę ci potrzeba? Już wiesz? Zatocz więc swój krąg modlitewny, włóż te wielkie sprawy w ów krąg i... i czekaj na cud. A ten się spełni, na pewno się spełni, bo Bóg dzięki spełnieniu twojej prośby dozna chwały". Czytając tę książkę mamy okazję sprawdzić, czego tak naprawdę pragniemy (i przy okazji zapytać siebie o to, czy nie powstrzymujemy się przed powierzaniem tego Bogu, stojąc za ścianą błahych spraw).

Podczas lektury miałem czasem wrażenie, że trzymam w dłoniach podręcznik do samorozwoju lub technik efektywnego zarządzania sobą. Książka Battersona podobna jest do tych odpowiadających za naukę skutecznej komunikacji, czy też nowych umiejętności. Złote myśli, zwroty motywujące, czy choćby poszukiwanie definicji szczęścia. To podręcznik motywacji i samorozwoju, ale nie świeckiego, a duchowego. Zgodnego z wolą Bożą, a więc wiecznego, wykraczającego poza nasz ziemski los, umiejętności i cele.

Za egzemplarz recenzyjny bardzo dziękuję Pani Kindze 
z Księgarni Gloria24.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin