wtorek, 19 lutego 2013

O Aniołach, sprawach beznajdziejnych i "Bożych Szaleńcach"

Pisałem niedawno o serii Wydawnictwa PROMIC (tutaj) i wspominałem, że z braku czasu napiszę tylko tekst będący zapowiedzią. Ostatnio czas się znalazł, a pod spodem zamieszczam wrażenia po lekturze książeczek z serii :)


O człowieku słuchającym swego serca

Błogosławiony Stanisław Papczyński - założyciel Zgromadzenia Księży Marianów. To jemu została poświęcona kolejna część serii Wydawnictwa Promic. A wybór jest nieprzypadkowy, bowiem Promic to własność wspomnianego Zgromadzenia.

W powiedzeniu, że najlepsze scenariusze pisze życie musi coś być, bo najbardziej nas zawsze ciekawi czyjś indywidualny los, który może być inspiracją do powstania filmu (większość literatury z kanonu światowego to właśnie autentyczne historie). Stanisław Papczyński nie miał łatwo, przypadły mu trudne czasy, a jeszcze nie do końca udało mu się znaleźć swoje miejsce. Kochał Boga, chciał żeby Jezusowi i Jego Matce oddawano właściwy i należny szacunek, a przy tym co jakiś czas musiał oddawać szaty zakonne jednych bractw i wstępował do kolejnych. Powziął decyzję ryzykowną: założył swoje zgromadzenie. Ryzykowne? I to jeszcze jak! Zrobić coś nowego, przekroczyć pewne granice i pójść pod prąd - oto odwaga, ale i szaloność. Ale wiemy, że gdyby nie "Boży Szaleńcy" nic w historii Kościoła nie zmieniłoby się. Założyć zgromadzenie, a nie jakąś sektę to też wyczyn. Może teraz byłoby to łatwiejsze, ale Paczyński żył w XVII wieku, gdy walka toczyła się na fali rozumu. Ale udało się, a Paczyński został ogłoszony błogosławionym. W książce ważne jest także tło historyczne oraz kulturowe. Książeczce towarzyszą modlitwy, nowenny, załączono także kalendarium.  Niewielka pozycja, na pewno jedna z grubszych w tej serii.

Święty Juda Tadeusz

Apostoł Jezusa, patron spraw beznadziejnych. O Świętym zachowało się niewiele, trochę opisano w apokryfach, które nie są przecież w kanonie Pisma Świętego. Autorka - Mira Majdan - pragnie na podstawie tego, co się zachowało, przybliżyć postać tajemniczego świętego. Na kilkudziesięciu, bo zaledwie 35 stronach odtwarza podstawowe informacje o Judzie Tadeuszu, posiłkując się Ewangeliami. Opis życia napełnia wiarą, ale i optymizmem. Mimo skondensowanej formy i niewielkich gabarytów książeczka na pewno wartościowa. Ale tekst o Judzie to jeszcze nie koniec. Dodatkiem są modlitwy w różnych intencjach, jak np. o nadzieję,  o wyjednanie szczególnych łask, nowenny, litanie. Książeczka malutka, cienka, w sam raz do trzymania pod ręką i korzystania w trudnych chwilach :)


Święci Aniołowie Boży

Temat aniołów w XXI wieku wydaje się kontrowersyjny. Filmy, chińskie figurki, poduszki, maskotki - popkultura szybko poradziła sobie z przywłaszczeniem anielskich motywów i na stałe je zaadaptowała. Anioły, które widzimy na sklepowych półkach mają się nijak do walecznego Archanioła Michała, czy też niosącego najważniejszą w dziejach ludzkości wieść Matce Boga. A co z Aniołami Apokalipsy św. Jana? Obraz Aniołów rozmył się, a wiele osób traktuje ich obecność jak pobożne bajki opowiadane dzieciom do poduszki w myśl: ,,kiedyś Słowianie opowiadali o południcach, to chrześcijanie tę lukę zapełniają aniołami. Dobrze, że powstają takie książki jak ta Miry Majdan. To zadziwiające, że tak wiele można zawrzeć na tak niewielu stronach. Ostatnia z omawianych przeze mnie książeczek z serii Wydawnictwa Promic objętościowo nie wykracza poza swoje poprzedniczki, ale zawiera sporo cennych treści. Jest o służbie Aniołów, ich kulcie, opiece nad ludźmi. To szybki przekrój, zgromadzenie podstawowej wiedzy dotyczącej Aniołów i tego, co o nich wiemy (lub dopiero mamy się dowiedzieć), Muszę przyznać, że to moja ulubiona książeczka z całej tej trójki. Oczywiście są i tu dołączone (tak jak we wcześniejszych pozycjach) modlitwy do Niebieskich Braci. Ich obecność w tej książce to pomoc Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, które udostępniło Wydawnictwu teksty. Modlitw bardzo dużo, w porównaniu z poprzednimi książkami to można nawet rzec, że bardzo dużo. Ale ich wypraktykowanie może być owocnym pierwszym krokiem w pogłębieniu swej wiary w obecność Aniołów. Bo choć możemy nie wierzyć w swojego Stróża, to jednak on wierzy w nas (i coś w tym jest).Za możliwość zrecenzowania książek dziękuję Wydawnictwu Promic

3 komentarze:

 1. Nie zetknęłam się do tej pory z książkami tego wydawnictwa. Szczególnie zaciekawiła mnie książka o Aniołach. Chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem polecam :) Czyta się szybko, bo to są raczej małe książeczki, takie połączenie teorii z praktyką :)

   Usuń
 2. Promic to uznana firma na rynku książki katolickiej

  OdpowiedzUsuń

Labels

Literatura religijna (54) literatura niebeletrystyczna (48) Literatura polska (45) Literatura brytyjska (40) C.S.Lewis (14) różne (14) Edukacja (13) Literatura amerykańska (12) literatura niemiecka (12) literatura francuska (10) J.R.R.Tolkien (8) Literatura włoska (7) Literatura rosyjska (6) F.Dostojewski (5) Poezja (5) Sz. Hołownia (5) życzenia (5) G.Greene (4) Jan Twardowski (4) Konkursy (4) A.Christie (3) J.Bergoglio (3) Jan Paweł II (3) R. Kapuściński (3) literatura argentyńska (3) papież Franciszek (3) Akcje (2) G.K. Chesterton (2) Literatura islandzka (2) M.R. Starr (2) S.Żeromski (2) Stosiki książkowe (2) W.Szymborska (2) Z. Nałkowska (2) literatura skandynawska (2) A. Flegg (1) A.Camus (1) A.Grün (1) A.Seweryn (1) A.Szyszkowska-Butryn (1) Anton Rotzetter (1) B.Ciecierska-Zajdel (1) B.Rzepka (1) C.Duriez (1) C.Miriano (1) C.Randall (1) Ch. Voegel-Turenne (1) Ch.Tolkien (1) David C. Downing (1) E.Mańko (1) E.Orzeszkowa (1) E.Schmitt (1) E.Stachura (1) F.D.Maria (1) F.Hadjadj (1) F.Kafka (1) G. Orwell (1) Grzegorz Sokołowski (1) H.Carpenter (1) H.Hesse (1) J. Bergh (1) J.B. Smith (1) J.Badeni (1) J.Conrad (1) J.Fesch (1) J.K. Stefansson (1) J.Maas (1) J.P.P. Gallagher (1) J.Spillmann (1) J.Stranz (1) J.Witko (1) Josef Dirnbeck (1) K.Minge (1) K.Paterson (1) K.Sobczyk (1) Katyń (1) Kominek (1) L.Dorobczyński (1) L.Fanzaga (1) L.Kołakowski (1) L.Staff (1) M.Batterson (1) M.Behrer (1) M.Clayton (1) M.Gogol (1) M.Grzebałkowska (1) M.Konik-Korn (1) M.Legan (1) M.Majdan (1) M.P. Kozlowsky (1) M.Prokop (1) M.Stanzione (1) Muzyka (1) N. Minge (1) O.Pötzsch (1) Ochrona środowiska (1) P. Mathieu (1) P.Coelho (1) P.Krzyżewski i J.Zjawin (1) P.Thompson (1) Paul L. Maier (1) Piotr Gąsior (1) R.Bonneau (1) R.Kusy (1) Renata Chołuj (1) S. Sturluson (1) S.Clément (1) S.I. Witkiewicz (1) S.Mostue (1) S.Wyspiański (1) Smoleńsk (1) T. Tomczyk (1) T.J.Craughwell (1) T.Müller (1) T.Virgo (1) Teatr(u) (po)Świata (1) U.Orlev (1) V.Hribernig-Korber (1) W.Golding (1) W.Gombrowicz (1) W.Nigg (1) W.Sikes (1) W.Strehlow (1) Wielkanoc (1) Wywiad (1) X i XI Muza - czyli co piszczy w filmie (1) Z.Herbert (1) Z.Kaliszuk (1) dramat (1) literatura irlandzka (1) literatura izraelska (1) zapowiedzi (1) święta (1)

Zegar odwiedzin